Vincenzo Spagnolo Cinayeti Vol.1

Kling-klang, 1990 yıllarının ortalarına kadar İtalya statlarının etrafında sıkça duyulan ses. Kavgaları basan polisten kaçan Ultraların yere attıkları bıçakların çıkardığı ses!
Ocak 1995, Cenova’da soğuk bir kış günü. Cenova-Milano maçı başlayalı birkaç dakika oldu, bisagna nehrinin tarafında bulunan tribünün sokağında yine aynı bıçak sesleri “kling-klang.” Bıçakları atıp güney tribünü istikametine doğru kaçanlar ise bir grup Milan taraftarı fakat bu defa durum farklı. Yerde bir Cenovalı Ultra yatıyor, adı Vincenzo Spagnolo henüz 24 yaşında. Vincenzo yerden bir daha kalkamadı, onu bıçaklayan Milanlı taraftar daha 18 yaşındaydı. Uzun yıllar süren Ultras tarihinin yine bir kritik dönüm noktasındayız. 2007 yılında yaşanan Sandri cinayeti de “Mentalita ULTRAS” hareketinin dibe vurduğu son olaydı ama oraya daha geleceğiz.
Paparelli cinayeti kamuoyunun Ultralara bakış açısından önemli dönüm noktasıydı. Malum toplumda negatif iz bırakmıştı ama Ultraların kendi içlerinde hiçbir şeyi değiştirmedi. Bunda Paparelli cinayetinin farklı gelişmesi de olabilir. Spagnolo’nun ölümüne sebep veren unsurlar trajikliğinin yanı sıra bir o kadar karışı. 80’lerin başında eski oluşumların dağılmasıyla ortaya çıkan yeni grupların sebep verdiği şuursuzca yapılan şiddet olayları Ultra hareketine ağır darbe vurduğunun kanıtıdır. Kasıtlı saldırılar sudan bahanelerden çıkan kavgalar ve bu kavgalarda yeni gelişen “emanet kültürünü” diğer adıyla bıçak kullanmayı gelenek haline getirerek lüzumsuz yere can kayıpları. Spagnolo cinayeti aklılarını başlarına toplamaları için bir umuttu, maalesef sade umut olarak kaldı.
Cenova ve Milan taraftarları 1970 yıllarında kardeş tribündüler. İki taraf “Lotta Continua” hareketinden dolayı ortak siyasi görüşü paylaşmalarından ötürü dostluk bağları oraya dayanıyor. 1982 senesinde iki takımı da yakından ilgilendiren ligde kalma açısından önemli müsabakada ortaya çıkan olaylarda dostlukları ağır yara aldı. Ve birde eski grup üyelerinin tribünlerden çekilip yeni nesil Ultraların tutumları da önemli rol oynadı. En çarpıcı örneği 1993 yılında tarafsız sahada(Napoli) oynan maçtan sonra iki taraftar arasında çıkan kavgada birçok kişi bıçaklanarak yaralanmıştı.

2

Evet, gelelim Spagnola cinayetinin gelişmelerine.
Milan tribünü içinden yeni ortaya çıkan Brigate II grubu ve “Chirurgo”(cerrah) lakaplı liderleri o gün düzenlenen toplu organizasyona katılmayıp diğerlerinden ayrı Cenova’ya gitmeye karar verdiler. Üzerlerinde renklerini belli edecek atkı vb. ürünler yoktu tamamen sivildiler. İngiliz modeline benzeyen efsane I.C.F. grubu tarzı şehirlerarası trene binerek Cenova yolunu tuttular. Onlara bir başka alt grup eşlik ediyordu “Gruppo del Barbour”, hiç biri boş değildi hepsi bıçak taşıyordu. Kafaları karıştıran, Brigate II adlı grubun gerçek kimliği. Anlatılanlara göre sürekli gereksiz yere kavga çıkarıp düzeni bozduklarından dolayı Brigate Rossenere tarafından dışlanmışlar.
Bir diğer değime göre kendileri ayrılmış, bu konuda kesin bilgiler yok.
Brigate II grubu saat 13:00 sularında Cenova’nın Brignole istasyonuna vardılar.

Trenden iner inmez istasyonda “Cani Sciolti”(başıboş köpekler, halk arasında münferit deplasmana giden taraftarlara takılmış lakap) yolcularını bekleyen Cenova’lı taraftarlara saldırdılar.Kısa süre sonra, çıkan arbedeye polis müdahale ederek Milan taraftarlarını serbest bıraktı. Polis serbest bıraktığı kişilerin kim olduğundan habersizdi çünkü taraftar olduklarına dair üzerlerinde hiçbir belirti yoktu. Ama tren istasyonunda bu gibi tipleri bekleyip kavga arayan Cenova taraftarları onların münferit maça gelen Milan Ultraları olduklarını biliyorlardı, prensip gereği polise çaktırmadılar. İstasyondan ayrılan Brigate II grubu ıssız kenar sokaklardan şüphe çekmeden stada gitti.

Ev sahibi tribününün olduğu yere geldiklerinde bir an durakladılar. Gişelerin önünde duran Cenova taraftarları ortada dolaşan yabancıları fark etmedi çünkü Brigate II grubu 1990 dünya kupası için stat onarımlarından kalma inşaat malzemelerinin arkasında gizleniyordu. Hoş, aradan 5 sene geçmiş ama hala inşaat malzemeleri toplanmamıştı!

Biraz bekledikten sonra grubun içinden üç kişi kuzey tribünü istikametine giderek Cenova’ taraftarlarına doğru “Fossa nerde” diye bağırdılar. Cenovalılar bir an olsun şaşırdılar, adı bağırılan grup “Fossa dei Grifoni” ve iki sene önce fesih etmişlerdi. Şunu da belirtmekte fayda var, o yıllarda Cenova tribünleri zor günler yaşıyordu.

Bir sürü parçalanmış gruplar vardı, eski tribüncüler kısmen çekilmiş maça gelmiyordu, kısacası tribün başıboştu. Ama yine de o gün eskilerden maça gelenler vardı ve Milan Ultralarını tribünlerine yaklaştırmamakta kararlıydılar. Ufak bir kemerli çatışmadan sonra Milanlılar kaçmayı başardı.

Yukarıdaki satırlar 1995 yılında Cranberries grubunun söylediği hit parça “Zombie”den alıntı.
Evet, bir yerde hata yapılıyordu hem de fena halde!

Milan tayfası kendilerine ayrılmış tribüne girerken hep bir ağızdan “Uno di meno, voi siete uno di meno”(bir kişi eksiksiniz, bir kişi eksiksiniz) tezahüratını yaptılar. Oyunun vahşi yönü işte kendin olmayınca başkasının canı yandığında zevk alır insanoğlu. Böyle vahim yönleri vardır bu güzel tribün dünyasının. Vicdanın iflas ettiği yerde bazen tahammül ve sabır ister, katlanabilirsen tabi! Katlanır tribüncü, çünkü bilerek oradadır. Oyunun bir parçasıdır böyle olaylar zaten.
O ana kadar birinin öldüğü kimsenin aklından geçmiyordu. İki tarafın yaptığı kavga sonucu ufak bıçak yarası sanıyordu herkes. 3 dikiş atılır ertesi gün polis haberlerinde birkaç satır yazılır gelir geçerdi. Kısa süre sonra ciddi olayların yaşandığı söylentileri yoğunlaştı. Önce ağır yaralı dendi, sonra bir kişi öldüğü dedikodusu çıktı. Ölü sayısı iki sonra üç oldu. Kesin haber ilk devrenin bitmesine az süre kala radyodan geldi. “Tutto il calcio minuto per minuto” programını sunan spiker bir Cenova’lıyı Milan’lı Ultralarca öldürüldüğü haberini verince statta ses bir anda bıçak gibi kesildi, buz gibi hava esiyordu Stadio Ferraris’te.

#ErdalGüngör

1

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin