ULTRAS NEPTUN

Direk mevzuya gireceğim için uzatmadan. Ultra dediğin adam çevrim içi gizliliğine dikkat edecek. Her yerde her şeyini reklam etmeyecek. Kendinden önce grubu gelecek. Gerekirse grubun adı bilinmeyecek. Bizde ki gibi ağızlara sakız edilmeyecek. Jimmy öldürülene kadar ne Frente ‘nin ne de Riazor Blues ‘in adını bilmiyorduk tabii bunlar İspanyanın önemli Ultras oluşumları fakat Türkiye den pek göze batmıyorlardı.

Jimmy ‘nin ölümünü ben Bursa – BJK olaylarına benzetiyorum. Ülkenin gündemi bu yapılarak olaylara davetiye çıkarıldı. Sonrasında da Ebilet, 6222 yasası hız kazandırıldı. ‘Bakın bunlar şiddet eğilimli insanlar. Bunlara yasa lazım.’ Dendi. Bunu anlatmak için meclis de ki abiler birbirlerini yumrukladı.

Olayın nasıl olduğunu daha önce işledik. Bilmeyeniniz varsa İspanyada Atletico Madrid deplasmanına giden Deportivolu taraftarlardan biri kavga sonucunda öldü. Artık sonrasına bakmak lazım. Süreci size özet geçeceğim. İspanya gazeteleri propagandaya başladı. Başka bi’ şey konuşmayan basın Barcelona’ yı Real Madrid’i falan unutuldu (ne hikmetse) bu olaya kitlendi. Genelde olayı siyasi okumalar yürüttüler. Deporitvo nun grubu Riazor Blues sol eğilimli, Frente ise Sağ eğilimli olduğu için bu kavganın çıktığı söylenmeye başladı. Bizim ülkemizde bunun okuması da böyle yapıldı. Hatta ‘Faşist tarfatarların’ Frente den bahsediyorum stata alınmaması mutlu etti bazı çevreleri. Bu haberleri site için takip ettim. Bir gazetede 1960 ‘lar dan beri kaç kişi tribün olaylarında can kaybetmiş onu çıkartmış. Etkilendim çıkan sonuca, kaç kişi ölmüş dedim. Sonra durdum düşündüm üstüne ‘ Ulan burası İspanya lan, Dünyada millet aç iken her yıl domatesle kaç kişiyi öldürüyorlar. Kimsenin sesi çıkmıyor bu mu göze battı.’ Tabii bu olay da UEFA nın baskısıyla bu hale geldi. İç işleri bakanları vs. devreye girdi. Ne yani insanlar birbirini öldürsün öylece sesiz mi kalınsın? Tabii ki hayır. Ama suçlular ortada. Bu fanzin emanete savaş açmış bi fanzin bu ölümleri meşrulaştıramayız ama bu ölümlerin olmasına ve üstünden kendilerine siyasi rant sağlayanlara prim verilmesin.

tumblr_nzgttcvK211t3v9ozo1_1280

Örneğin Ben bir İstanbulluyum 5 kişi arabaya bindik Ankara ya gittik birini öldürdük geri geldik. İç işleri bakanlığı baskısıyla bundan sonra İstanbulluların Ankara ya girişi mi yasaklanacak yoksa o 5 kişi mi yargılanacak. Cevap basit. Ama İspanya da ( ve bir çok ülkede biz dahil) ne yaptı abiler; Frente ye stat yasağa getirdiler, Klüplere ultras üyesi olan tüm taraftarlarını bildirmelerini istediler, Yetmedi başka kulüplere ait taraftarlarında içinde olduğu 54 kişiyi tutukladılar. Bir de operasyon yaptılar 5 farklı şehirde eş zamanlı polis baskınları oldu. Ulan n’oluyoruz Avrupanın uyuşturucu şebekesi mi çökertiliyor. Yoo! Allah rahmet eylesin bir tribüncüyü kaybettik. Hani baskınlar yapan polisin zarar görürler mi diye düşünmediği her fırsatta her yer de psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bıraktığı basit tribüncü. Olay Avrupa gündemine oturdu. İspanya’ nın kültürünü eleştirmek gibi olmasında be kitapsızlar siz değil misiniz öküzleri sokağa salıp her sene 10 larca insan ölümüne sebep veren. Bide bunun adına festival diyen. Zevk için arenalarda boğa öldüren. Ne zaman şiddet karşıtı oldunuz birden bire…

yasağa getirdiler, Klüplere ultras üyesi olan tüm taraftarlarını bildirmelerini istediler, Yetmedi başka kulüplere ait taraftarlarında içinde olduğu 54 kişiyi tutukladılar. Bir de operasyon yaptılar 5 farklı şehirde eş zamanlı polis baskınları oldu. Ulan n’oluyoruz Avrupanın uyuşturucu şebekesi mi çökertiliyor. Yoo! Allah rahmet eylesin bir tribüncüyü kaybettik. Hani baskınlar yapan polisin zarar görürler mi diye düşünmediği her fırsatta her yer de psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bıraktığı basit tribüncü. Olay Avrupa gündemine oturdu. İspanya’ nın kültürünü eleştirmek gibi olmasında be kitapsızlar siz değil misiniz öküzleri sokağa salıp her sene 10 larca insan ölümüne sebep veren. Bide bunun adına festival diyen. Zevk için arenalarda boğa öldüren. Ne zaman şiddet karşıtı oldunuz birden bire…

Neptün Operasyonunun detayları sitede var. Okumak isteyen baksın lütfen. Ne kadar saçma sapan bir iş yapılmış oradan görsün. Bu yazının konusu başka bir hadise. Bu olayın devamında ispanya basını ilginç bir şey yakaladı. Günlerce mobeseler den (Onların güvenlik kamera sisteminin adı her neyse işte) bulunamayan katiller ile ilgili bilgi 2 ay sonra bir taksicinin ihbarı üzerine çıkageldi. Hani hava yağmurlu ve sisli diye tespit edilemeyen 10 tane adamın yer aldığı bir video ya ulaşıldı. Jimmy nin nehre atıldığı anı karşı kıyıdan çeken bir taksici varmış. Hiç işi gücü yokmuş 90 derecelik açıyla tam karşısından bekliyormuş öyle biri birini nehre atsa da çeksem diye. Neyse çok irdelemeyeceğim. Bu videoda atkılı ve grup adına yapılmış montlu adamlar görülüyor. Kişi sayısı da çok net. Yakalanan 3 kişi dışında 2 kişi daha olduğu tespit ediliyor. Daha sonra abilerden biri atkı mont ve twitter dan yaptığı yer bildirimi paylaşımı sayesinde tespit ediliyor ve göz altına alınıyor. Bir suçlu yakalanmış oldu. Ne kadar güzel. Hatta tribün kültürümüzün üzerine saldırılmasına neden olan şiddet olaylarını yapan biri yakalandı harika bir şey gerçekten. Keşke İspanya polisi her şey de bu kadar dikkatli davransa dedektifleri iyi çalışsa. Bundan bizim çıkarmamız gereken dersler var.

Bizim her şeyimiz reklam olmuş. Grup montları, atkılar, tişörtler her şey etiket uğruna ben buyum diye bağırmanın peşindeyiz. Tabii adam öldürün gizli kalın demiyorum ama bu adam meşaleyi suç saydılar, pankartı davulu içeri almıyorlar. Onların neyi suç sayacağı belli olmuyor. Bugün ultraslan, Gfb, Çarşı neden ebilete gereken tepkiyi veremiyor. Çünkü gruptaki kafada ki adamlar etiket oldu. En ufak olayda baskı altındalar. Kafasını azıcık kaldırdımı höt diye kafasına vuruyorlar. Oysaki o ağzımızdan düşmeyen casual lafını yerine getirebilsek ve no ame no face mottosuyla yola çıkıp sadece grubun adını yürütsek ve yaptığımız icraatları sosyal medya da vıdıvıdısını yapmasak istediğimizi yapardık.

Üzerinizde ultras yazmasın, stone island montunuzda olmasın. Her yere gittiğinizi belli eden çek inleriniz ve her yaptığınızın resmini paylaşıp koyup durmayın. Bir cinayetin arkasından pankartlar yazıp instagrama atıp sonra alıntı olmayın. Bu işler o kadar ucuz değil. Şöhret olmak bu kadar önemli değil. Bi’ tribünün abisi olmak için bilinirliğinizi değil deplasman sayınızı artırmanız yeterli. Bu yazıyı okudun ve bitirdin kalk şimdi Adının ve yüzünün belli olduğu bütün hesaplarını kapa. Sen ultra ‘sın ben biliyorum.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin