Ultra haberleşme ağı ve sosyal medya

2012 FSE ve Maltepe Taraftar Kongresinden sonra taraftar hakları girişim derneği toplantısında da konuştuğumuz bir konu vardı. Sürekli üzerinde durduğumuz ve olması için çabaladığımız bir sistem. Taraftar ağı.

Kabaca neydi bu taraftar ağı. Katıldığımız her panelde beyan ettiğimiz bu fikir taraftarların ortak hareket etmeleri ve iletişimlerin kopmaması adına oluşturulmak istenen bir sistemdi. Bir forum sayfası değil ama bir sosyal medya da değil. Referanslarla katılım sağlanan, ince elenip sık dokunan,güvenliği olan bir iletişim ağı. Kimsenin kimseyi tanımadığı, ad-soyad,tc no,doğum tarihi gibi gereksiz bilgilerin istenilmediği,ama belki de aynı sokaktan insanların bilmeden aynı yerde konuştuğu bir yer bu sosyal ağ.

Malum piyasada bir kaç forum var. Bunlardan biri Passolig pazarlamasının yapıldığı sözde tribün kültürünü savunan endüstriyel futbol destekçisi, bazı kimselerle sıkı iletişimde bir forum. Eleştirenlerin sürekli banlandığı, passolig alan tayfanın yazıp çizdiği, bazı kimselerin takibinde olan bir forum. Yapıyoruz, ediyoruz, giriyoruz, gireceğizlerin daha önceden yazılıp ve ardından alıntı olduğu açık bir mecra. Türkiye’de tribün ve kültürü adına her şeyin açık edildiği, isimlerin söylendiği, olayların anlatıldığı bir ortam.

Tribünde yaşanan tribünde kalır düşüncesini benimsemiş olan bizler tarafından tamamen karşı olduğumuz bir durumdur. Sosyal medyaya hakkında ise; bizi okuyanlar bilir, sosyal medya ve tribün başlığı altında çok yazılar yazdık. Atılan her tweet söylenen her söz bu paylaşımlara tepki doludur fakat bunu ilk çiğneyen yine kendileridir. Bu sebeptendir ki önceki yazılarımda dediğim gibi Ultra ruhu tamamen ruhta başlar.

Yine daha önce söylediğimiz gibi; sosyal medya ve açık forum sayfaları tribünlere tamamen zarardır. No face no name profil biosu altında konulan maskeli bir fotoğrafın ardından 3 sayfa sonra gelen şeker kardeşimizin gülümseyen fotoğrafı bütün olayı bitirir. Belki tüm hayatımızı kaplayabilir sosyal medya fakat bunları tribünlerimize sokmamak bizim elimizde.

Bunların aksine oluşturulacak ve planını oluşturmak istediğimiz bu taraftar ağı tamamen gizlilik içerecektir. Gereksiz bütün geyiklerden uzak ne yapılabilir? ‘in konuşulduğu bir platform olacak. Referanslı alımların olduğu, kişisel bilgilerin istenmediği, onaydan geçen üyeliklerin olduğu bir ağ olacak. Belki de bir üye kabulü 2-3 günü bulacak fakat soru işaretleri olmayacak. Taraftar ve tribünle alakalı bütün organizasyon ve çalışmaların şekillendiği, panel ve programların oluşturulduğu bir ağ. Belki bu şu an herkese uzak ve gereksiz görünebilir fakat ülke tribünleri açısından iletişimin en net sağlandığı,forum tabanlı olmayan bir sistem olabilir.

Gerçek bir taraftar ağı.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin