ULTRA, Bitmeyen Antagonizm!

Antagonistin felsefi açılımı; “hayatta düşünerek bulunamayacak doğruları, elde edilemeyecek tecrübeleri gösteren karşıt kişi” Ultralarda daima antagonist duruşları ile topluma bazı vazgeçilemeyecek değerleri suratına tokat atar gibi hatırlatıyor.Geçtiğimiz hafta 26 Nisan günü Inter-Napoli müsabakasında Inter Ultraları müthiş bir koreografi yaparak futbolun içindeki burjuva güruha bir kez daha gerçekleri suratlarına çarptı;

Pankartın Türkçe çevirisi; “medya tribüncülere önem vermez, fakat taraftar coşkulu tezahüratları ile tribünü canlı tutuyor. Tüm bunları çıkarın futbol bir hiçtir! Futbol tutku dolu bir hikayedir ve sonsuza kadar böyle kalacak! Tutkusuz futbol ruhsuz, ölü bir bedene benzer. Çayırın üzerinde bir topun peşinde koşan 22 kişi. Futbolu kıymetli kılan Tribünde Taraftardır!”

Untitled-1

İşte antagonizmin somut örneği, burjuvanın suratında patlayan şamar. Futbolun, TV’lerin yayın hakkı adı altında dağıttıkları kirli paralara ihtiyacı yok, esas medya futbola muhtaç! Futbolun beyni, kalbi, ruhu ayakta kalmasını sağlayan tek gelir kaynağı TARAFTARIDIR!

Bunun böyle olduğunu ve ebediyen böyle süreceğini geçtiğimiz hafta sonu İtalya kupa finalinde Napoli Ultraları bir kez daha dünya kamuoyunun gözleri önüne serdiler! Napolili bir Ultranın polis tarafından vurulduğunu protesto ederek Napolililer maçın başlamasını yaklaşık 45 dakika engelledi. Bu, tüm dünyada kendini futbolun patronu sanan medya ve mafya federasyonlarına açıkça bir mesajdı, “futbolun gerçek sahibi taraftardır, biz müsaade edersek maç başlar!”

Erdal Güngör – http://ultras-istanbul.over-blog.de/

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin