Tribünde Emek,PANKART!

Birkaç metre bez,birkaç adet fırça ve birkaç kutu boya ve gönülden sevmiş adamlar..Evet..Pankarttan bahsediyorum..

Yeri geldi sabahladık,yeri geldi,son paramızı verdik,yeri geldi üzerinde uyuyakaldık..Ama gönlümüzden ne geçiyorsa en kallavi sözlerle ilmek ilmek boyadık o bezleri,stada asmak uğruna..Sadece stada asmakta değildi mesele..Sanki bir sevgiliye yazılan mektup gibiydi pankart..En afili sözleri düşünüp,aşkımızı en güzel ifade edece heceleri seçtik teker teker üzerine yazarken üşenmeden..

Namustu aynı zamanda..başka takım taraftarlarına kaptırmak,tribün aleminde büyük meseleydi..
Kısacası pankart hayattı..Aynı tribün gibi..Hayatı tribünle bir tutan adamlar etle tırnak saydılar pankart ve tribünü.
Bazen sevincimizi,aşkımızı yazdık üzerine,bazen nefretimizi kustuk beze,bazen sosyal mesaj verdik.Bez kağıt oldu,fırca kalem..hayatlar tükendi uğrunda..ne bezler bitti,ne yazılacak sözler..ne de boyalara en kallavi bestelerle daldırılan fırçalar tükendi..

Türk tribünlerinde en güzel,en saf pankartlar 1980-2000 yılları arasında ortaya çıktı takdirimce..Çünkü o zamanlar daha teknoloji bu kadar gelişmemişti..Özellikle 80’lerin başı 90’ların sonuna kadar ki bölümde müthiş el emeği gerektiren pankartların stadlarda asılı olduğunu arşivlerden görebiliriz.

Harflerin teker teker kesilip kalıp çıkarılması,onlarca metre bezin suluboya kalemleriyle boyanması,pankart emekçilerinin,maç bitip herkes gittikten sonra yağmur,çamur,kar,kış demeden o pankartları ”aman başına bir iş gelmesin,yıpranmasın” diye stad ışıkları söndükten sonra teker teker toplaması..Verilen o emeklerle,tribün tarihinin saygı duyulacak en büyük metası oldu,el emeği pankartlar..

Ha keza,hala el emeği pankart koleksiyonu olan büyüklerimizde ki pankartlar incelendiğinde verilen emek bir kez daha anlaşılıyor,o binlerce tl verilip ofsetlerde çıkarılan dijital pankartlar 2-3 soğuk yiyip yağış aldığı zaman paçavraya dönerken,bu el emeği pankartların, yıllar geçse de hala sapasağlam kaldığını görmek mümkün.

2000 ve sonrası ise özellikle türk tribünlerinde görülen dijital pankartlar ortaya çıktı.bilgisayar ortamlarında yapılan çizimler,ofset makinalarına girdi,hiçbir emek olmadan,çıktı karşımıza..buz gibi soğuk halleriyle..
Avrupa ve dünya tribünlerinde dijital pankartlar neredeyse hiç yer verilmiyor.Çünkü tribünün bir emek işi olduğu bilinci hala yerleşik vaziyette.

Binlerce görselle bu durumu kanıtlanabilir.
Ayrıca,büyük pankartlar veya o pankart sözüne bağlı büyük,devasa koreo’lar yapılacak diye,yönetimden veya derneklerden alınan sponsorluk yardımları da hem pankart kültüründe,hem taraftarlık kültüründe yer almıyor.Alamaz.Çünkü pankart emek gerektirir.Yazılacak bir şeyin var,ama ortada yetecek kapital yoksa..cepte ki paraya göre alınan malzemelerle yapılır pankart.Pankartın büyüklüğü değildir önemli olan..üzerinde yazılandır.verilen karınca kadar emektir.

Modernleşen futbola inat..hala amatör ruhla profesyonelce seven yürekler peşini bırakmayacak el emeği göz nuru pankartların..o fırçalar hep daldırılacak boya kutularına..o bezlerin üzerinde uyumaya devam edilecek..boya kokusundan kan çanağı olmuş gözlerle yapıcaz eksik kalan yerlerdeki rötüşları..

El emeği,göz nuru pankartlar o armaya duyduğun sevginin aşkın en büyük göstergesiyken,pankartsız bir tribün olabilir mi tabiî ki hayır..?
Gidilen deplasmanlarda şehre girildiği zaman çoğunlukla ikinci kontrolde acablar tarafından yağmur çamur demeden,verilen emekler hiçe sayılarak yere açtırılan pankartlar,teker teker kontrol edilir..Binbir türlü yalan uydurulur içeri sokulmak için..Tribün çocuğu bu getirdiği pankartı ne yapar eder sokar deplasman tribününe.

ÇÜNKÜ PANKART EN ÇOK DEPLASMAN TRİBÜNÜNE YAKIŞIR..

Bizler olduğumuz sürece tribünler hep var olacak,bu mücadele,bu savaş hep devam edecek..Az da olsak çok ta olsak,hiç yılmayacağız..Ve sevgimizin de nefretimizinde ilmek ilmek kazılı olduğu o pankartlarda hep bizim tribünlerimizde olacak..

Tribün bir hayat,ve arma bir tutku ise o tutkuyu,o heyecanı o agresifliği ve o sevgiyi gösteren de pankarttır..
SEVGİ,EYLEM,EYLEM İSE EMEK GEREKTİRİR !!

 

#FreedomForUltras – SPF6 Kasım Sayısı

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin