THE DAMNED UNITED | FİLM YAZILARI

The Damned United..

2009 yapımı bir Yorkshire filmi. Futbolun futbol olduğu,sentetik çim sahalar üzerinde değilde, boka batmış balçığın üzerinde oynanan futbol dönemleri..

 

Efsane bir Brian Clough ve Peter Taylor filmi..Filmin başrollerinde Michael Sheen ile Jim Broadbent oynuyor.Senaryo ise Peter Morgan’a ait.. Zaten bu filme bu iki adamdan başka kimse yakışmazdı.Filmi izlerken bunu anlayacaksınız.

damned_united_ver2_xlg

Film;dünyaca ünlü İngiltere’nin köklü kulübünde teknik adamlık yapan Brian Clough ve Peter Taylor’u anlatıyor.Aslına bakarsanız film Brian’in Leeds United’daki geçirdiği 44 gün üzerine kurulu.Fakat film ondan daha çok fazlasını veriyor.Filmin beni en çok cezbeden tarafları kuşkusuz Derby’de yaptıklarıydı.Film tamamen başkan,idari yönetim,teknik kadro,teknik direktör ve futbolcu konumunu aynı zamanda o dönemlerdeki ruh ve psikolojiyi çok iyi anlatıyor.Oyuncu transferleri,anlaşmalar,başkan ile teknik direktör arasındaki ilişki vesaire..

Filmi kısaca anlatacak olursam ki bu biraz spoilera giriyor :) İngiltere 1974 Dünya Kupası Elemelerindeki başarısızlıktan sonra Alf Ramsey’in yerine o dönemki Leeds United teknik direktörü Don Revie getirilir. Leeds koltuğuna ise yine o dönemde Derby County’nin efsanesi Brian Clough getirilir fakat bu sefer Peter Taylor yokken. Leeds serüveni ise 44 gün sürer. Bu arada Peter o dönemin en ünlü Scout ekibinin en başında gelir.Genç oyuncu ve gizli yetenek transferlerinde bir numara olan Peter Taylor.. O da o dönemlerde söz verdikleri güzel bir sahil kasabası olan Brighton takımına gider. Ve Tekrar yolları Nottingham Forest’da kesişir.

Fazla anlatmak istemiyorum çünkü filmi mutlaka izlemelisiniz. Serüven Derby County’den başlar,Leeds United’a oradan dünya efsanesi Nottingham Forest’a kadar gider.Film Brian ile ilgili o güzel cümleyle son bulur; ” Brian Clough remains the greatest manager the England team never had ”

Not: Nottingham şehrinde Brian Clough’a ait bir heykel mevcut.

Casuallifeultra

2009_the_damned_united_018

2432814 (1)

11973_brian_clough_aw.fh11

 

lt_2009-scrn-4

Sport. Football. pic: circa 1980. Peter Taylor, Nottingham Forest Assistant Manager (who had a successful career at "Forest" working with the Manager Brian Clough).

Soccer - Football League Division Two - Nottingham Forest Photocall - City Ground - Nottingham

the_damned_united19

timothey-spall-the-damned-united-384460647

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin