Taraftarlar tuttukları takımı iflastan kurtarabilir mi?

“Taraftarlar tuttukları takımı yönetebilir mi” sorusu son dönemlerde bir hayli güncel bir soru. Peki taraftarlar tuttukları takımı iflastan kurtarabilir mi? Kurtardılar.
Bosna Hersek’te maden şehri Zenica’nın takımı NK Zenica büyük bir iflasın eşiğindeyken taraftarlar duruma el attı. Önce mevcut düzenin boykotu ile başlayan işlerde lokomotif tribün grubu Robijasi oldu.
Za Zenica, yani Zenica İçin sloganı ile yola çıkan grubun 2014’teki kurucuları hukuk ve ekonomi alanında eğitim gören üniversite öğrencileriydi. Robijasi grubunun da ağırlıklı üyelerini oluşturan bu öğrencilerin en önemli talebi tüzük değişikliği idi. İflasın eşiğindeki kulüp yöneticileri belki de suçu üzerinden atmak isterlercesine 4 Mart 2015’te tüzük değişikliğine gittiler. Bir üye-Bir oy kampanyasına geçiş yapan grup kulübe üyeler kazandırarak hem ekonomik hem de taraftar temelli bir yapı oluşturmaya çalıştılar.
Zenica , Balkanların en geniş çelik madenlerinin olduğu bölge. Celik Zenica da gücünün işçi sınıfından alan ve kuruluşu itibariyle tarafı belli olan bir kulüptü. Robijasi’nin tavrı kulüp kimliğinin değişmesine yönelikti biraz da. Kulüp seçkinlerin eline geçmiş ve kulübü batırmışlardı. İsyanın bir nedeni de buydu.
Yapılan tüzük değişikliği ve üye sistemi revizyonu ile Ocak ayında kulüp yönetimi taraftarların eline geçti. Robijasi de 3 yıllık aranın ardından yeniden ait olduğu yere tribünlere geri döndü. Zenica madenin haricinde Bosna Hersek sınırları içindeki en büyük hapishaneye sahip olmasıyla da nam salmış durumda. Robijasi’nin anlamı ise “hükümlüler” anlamına geliyor.
“Hükümlüler” kazandı. Gerçek hükümlüler ise kulübü getirdikleri durumdan dolayı kimseye hesap vermeden yaşamaya devam edecekler. Asıl soruya gelecek olursak, taraftarlar kulüp yönetebilir mi; şimdiki yöneticilerin yönetiyoruz dedikleri yerde elbette.

– Yugoslav Futbolu

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin