Sponsor, Reklam, Metin Oktay

Takım mağazalarından alış veriş yapanlar sanki takımı satın almış şekilde hareketler yapıyor. Aldıkları ürünle takıma katkıda bulunduklarını unutanların kendilerini bu tuzağa düşürenlerden ise hiç haberleri yok.Günümüzde sponsorlarla dolan kazanların yine sponsorlar sayesinde başkalarının ceplerine gittiğini çok çabuk unutuyoruz. Her sene “formamız nike mı olacak adidas mı?” , “göğüs reklamında hangi büyük şirket olacak?” , “kollarda kimin reklamı olacak?” , ” numara üzerinde, şortta kimin reklamı olacak?” muhabbetleriyle endüstriyelleşen futbolun ekmeğine daha fazla yağ sürdüğümüzü unutuyoruz.


image
“Metin Oktay ruhu” derken o ruhtan çoğumuz bi haberiz. Ülkemizde futbol profesyonelleşmeden önce saf ve tertemiz duygularda olduğunu yine aynı duygularda futbolcuların ve taraftarın takımlarına duyduğu saygıyı biliyoruz. O zaman bizlerin bu duygusuna madde(para) girmemişti.
image

image

image

image
O zamanlarda futbol tabanın oyunuydu. Koltuksuz stadlar, çamur sahalar, reklamsız formalar, emek veren taraftarlar ve canını dişine takan futbolcular.. Artık hiç biri geri gelmeyecek ama biz yine o ruhu, o mantaliteyi yaşatmayı sürdüreceğiz.

Günümüzde ise büyük şirketlerin spora dahil olması, bahis şirketlerinin büyük paralar döndermesi, medyanın aynı şekilde tutumları bizim o saf kültürümüzden; sadece paranın önemli olduğu sadece paranın konuşulduğu ve odağında sadece paranın olduğu bir spor kültürüne getirdi.

Değişen bu sisteme çoğu taraftar da hızlı şekilde adapte oldu ve bunu hiç yadırgamadı. Fahiş fiyattan alınan oyunculara daha çok sarıldı emek verenin değilde pahalıya gelenin değerli olduğu döneme girildi. Çoğumuzun rüyasında göremeyeceği miktara alınan oyuncuların maliyetinin karşılanması için satılan formaların fiyatı artırıldı, maç biletleri ve kombineler % 100lere yakın zamlandı ve yine sistemin istediği oldu. Sadece paraların döndüğü düzen farkında olan birkaç kişinin dışında herkesin başını döndürdü..

Büyük para büyük değişiklik demek. Stadlarımızdan önce davullar gitti. Çok para verip vip bilet alanlar rahatsız oluyormuş. Sonra pankartlarımız gitti. Milyon dolar veren sponsorların reklamı kapanıyormuş. Sonra meşalemiz gitti. Fahiş fiyattan gelen oyuncular rahatsız oluyormuş.. Parasını cebine koyanlar futbolumuzu, tribünümüzü işte böyle kendi isteğine uydurdu.

Kimsede karşı çıkmadı. Hatta baya benimsendi. Gidip store’dan “Metin Oktay” forması alıp o ruhu yaşatacaklarını zannettiler ama o ruhu çoktan mezara gömmüşlerdi…

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

galacasual