Sopalı Pankartlar

Sopalı Pankartlar

Adımızın da çıkış noktası olan “Sopalı Pankart” kültürü, set pankartından ya da koreografilerden başka bir özen, başka bir incelik ister. Onun vereceği mesaj kısa ve nettir. Mesajını dolandırmadan, evirip çevirmeden verir, lafı gediğine oturtur.

Gerek şampiyonluk yolunda olan bir takımın taraftarı ol, gerek küme düşmemeye oynayan bir takımın taraftarı… Eğer sahadakilere birkaç çift lafın varsa; iki boru, 1*1 metre bez ve boya al tüm içini ona dökmeye başla.

Takımına veya rakip takıma, kendi seyircine, deplasman seyircisine, medyaya vs mesajın içeriği ve hitap ettiği kitle o kadar çok ki.

Türkiye’de ilk defa Ali Sami Yen tribünleri yapmıştır sopalı pankart şovu. Daha sonradan yayıldı çoğu stada. Ama ilk olarak yine İtalya’da Roma tribünlerinde başladı. Ultras Taraftar grubunun öncülüğünde bir şova dönüştü Sopalı Pankart ve daha sonrada klasikleşti.

Ülkemizde son zamanlarda gelişimini daha da hızlandıran Sopalı Pankartlar, statlardan taşarak artık salonlarda da yer almaya başlamıştır. Basketbol ve voleybol maçlarında bile sopalı pankartlar görür olduk. Buda çoğumuzda hala taraftar ve seyirci arasındaki o çizgiyi çok açık bir şekilde belirtmekte ve göstermektedir. Tribünün hala ultras kalmış çocukları salonda, statta ne olursa olsun kendini gösterir.

Hiç bitmeyin be çocuklar..

galacasual

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin