Sırbistan tribünlerinde Kosova infiali

CjO4Ff4XAAAxo9N

17 Şubat 2008’de bağımsız olan Kosova, bugünlerde 108 ülke tarafından tanınan bir gerçekliğe kavuşmuş durumda. Yunanistan ve Kıbrıs, Makedonya sorunu nedeniyle Sırbistan ve Rusya ise Balkan politikaları nedeniyle Kosova’yı tanımıyor. Sırbistan için Kosova hâlâ kendi toprakları içinde bir bölge. “Kosovo je Srbija” sloganını tüm Sırp milliyetçilerinde ve Sırbistan’daki statlarda görebilmek mümkün. “Kosova, Sırbistan’dır” da onların gerçeği. Bu nedenle bu slogan üzerinden dönen kısır tartışmalara sahne oluyor gündem. Öte yandan Kosova tanınırlık adına tek tek uluslararası spor federasyonlarına başvuruyor ve kabul ediliyor. Sırbistan basınında her seferinde “skandal” başlığıyla duyurulan bu haberlerde Avrupa ülkelerini suçlayıcı bir dil kullanılıyor.

CTZXeIoUsAA_tgc

Son olarak Kosova, UEFA üyeliği için başvuruda bulundu ve geçtiğimiz hafta bu başvuru görüşüldü. Kosova Futbol Federasyonu Başkanı Fadil Vokrri, spor ve özgürlük temalı bir konuşma yaparken, üyelerin kanına girmişti. Sırbistan Futbol Federasyonu Başkanı Karadzic ise ilk cümle olarak “Kosova, Sırbistan’ın bir parçasıdır” girişiyle salonu selamladı. Karadzic’e göre Priştine’de oynanacak bir maçta güvenlik garantisi yoktu ve Kosova’nın kabulü futbolu daha da politikleştirecekti. Ardından gelen Arnavutluk temsilcisi ise Karadzic’e karşı yaptı konuşmasını; “Kosova , Sırbistan’ın bir parçası değil; ete kemiğe bürünmüş bir gerçekliktir” dedi.

Sonuç ise Kosova lehine oldu. Futbolun çirkin yüzü Platini’nin Kosova’nın kabul edilmeyeceğine dair kapalı kapılar ardında verdiği iddia edilen söz, onun ortadan ilk kaybolduğu an rafa kaldırıldı. Sırbistan tribünleri ise UEFA ve ardından Kosova’nın kabul edildiği diğer birlik olan FIFA’ya ateş püskürüyor. “Kosova je Srbija” artık çok da kullanılmıyor. Lafları daha da sert.

“UEFA MAFIA” sloganını yeterince sert bulmayan sırp tribünleri “Terörist UEFA” pankartları açmaya başladı. Bazı tribünlerde ise “UEFA, terörizmi destekliyor” pankartı vardı. Olayın sıcağı sıcağına gelişen bu tepkiler günler geçtikçe daha da çeşitlendi.

Ligin son haftasına oynanan maçlarda “UEFA’nın sıradaki üyesi kim olacak? Belki de IŞİD” pankartı açan Kızıl Yıldızlılara milliyetçi Sırp kamuoyundan büyük destek geldi. Onlar Kosova’da dair her şeyi terörist bir organizasyonun amaçlarına ulaşmasıyla açıklıyorlar. Devleti zaten kabul etmezken; “Kosova, Sırbistan’ın bir parçası ve ayrılıkçı terör örgütü ve sempatizanları bunu ayrı bir devlet gibi gösteriyor” görüşünü savunuyorlar. Bununla birlikte de karşılarına koca bir dünyayı alıyorlar. Çünkü başta da dediğimiz gibi Kosova, 108 ülke tarafından zaten tanınıyor. FIFA ve UEFA oylamasında Sırpların en çok tereddütte kaldığı nokta ise Rusya’nın tavrıydı. Rusya ne açıktan ret , ne de açıktan kabul oyu vereceğini dile getirdi. Açıktan ret vereceğini beyan etmemesi ise Sırbistan’ın bir kamuoyu oluşturmasını zorlaştırdı. Kosova’nın Sırbistan’ın bir parçası olduğunu iddia eden Rusların büyük bir kısmı ve Polonyalı dostları bu kabulden rahatsızlıklarını ilerleyen dönemlerde tribünlerinde dile getireceklerdir.

Kabul etmek gerekir ki Sırp taraftarların bu eylemlerde yaptığı en yaratıcı iş IŞİD bayrağı şeklinde hazırladıkları bayrağın altına UEFA ve FIFA yazılamaları yapmalarıydı. UEFA MAFIA sloganından sıkılan bünyelere “Terörist UEFA” iyi gelebilir. Ancak Dünya Kupası için yapılan statlarda ölen işçileri ısrarla görmezden gelen FIFA bu unvanı çok daha fazla hak ediyor. Futbolun ruhunu katletmeleri, tribünleri kendi keyiflerine göre dizayn etmeleri bu unvanları ne kadar hak ettiklerinin de kanıtı zaten.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin