Sosyolog Guzzu “Ben ultrA’s oldum”

Dini Gutu veya bilindiği adıyla Guzzu. Dinamo Bükreş taraftarı olarak doğdu ve büyüdü. Dinamo taraftarıyla beraber yürüdü. Sonunda akademik kariyeriyle beraber Dinamo Bükreş taraftarı hakkında sosyolojik bir çalışma yaptı. Bu çalışma sırasında utangaç vatandaş, bir ultrA oldu.

Guzzu anlatıyor:

“Vatandaş olarak omuzlarımda bir baskı hissediyorum. UltrA olduğumda bundan kurtuldum. Zaten ultrA’s olduğunuzda bu kaçınılmaz. İster istemez sorumluluklarınızı eyleme dönüştürmek zorunda kalıyorsunuz. Bu bir savaş. ‘ Băieţii de brigadă ‘ (Dinamo ultrA’s grubunun adı) Duygusal bir şekilde takıma bağlı, onların orada olmasının nedeni şiddet veya endişe değil. Takımın tarihi ile alakalı. Kökleriyle, atalarıyla alakalı. Bunun sonuçları kesinlikle iyi tabii ki… ultrA’s grup bir yelpaze gibi ama bu bizi ( Medya’yı kast ediyor ) ilgilendirmiyor daha çok muhalefet edip, karşı gelmeye çalışıyoruz.

“Anlıyor musun?”

Akademik kariyer, medya ve taraftarlığımı birleştirip ortaya çıkan potansiyeli problemler için bir disiplin içinde düzenliyorum. Sence tehlikeli miyiz? UltrA’s grupları ‘vahşiler’,  ‘ötekiler’ diye sınıflandırmama gerek yok. Bizimde hocalarımız, efsanelerimiz, beğendiklerimiz, kızdığımız her şey aynı. Anlıyor musun?

“Neden ultrA’s korkusu var?”

Biz ana seyirciler, Televizyondan meşaleleri izlediğimizde veya Non – Ortodoks besteler dinlediğimizde neden korkuyoruz. Ben ırkçıların toplumun geri kalanından daha şiddetli bir yabancı düşmanlığı yaşadığını düşünmüyorum. Bizim çocuklarda Avrupa ‘nın bir çok yerine Seyehat ediyorlar. Romenler içinde aynı şeyler oluyor. Bu muhafazakarlık iddialarına rağmen, bir ultrA bir sezonda 5-6 Avrupa Kupası veya Diğer ülkelerin milli maçları için yurtdışına seyahat edebiliyor. Kazakistan, Faroe adaları ya da Arnavutluk gibi uzak yerlere gidebiliyor. Küreselleşen dünya da tamamen bu gruplar arasında yer alabiliyorlar. Karşıt görüşten çok benzer işler yapan gruplarla rekabetleri var.

“Artık tribün var.”

Ultralar dünyasından çekilmiş değilim. Onlarla oturuyor , bilgilerimizi paylaşıyor ve tartışıyoruz. Benzin fiyatlarına, pirzolanın ne kadar olduğuna kadar görüşlerimizi bildirip siyaset yapıyoruz. Stadyumlar vatandaşın kendini ifade ettiği yer anlamına gelir. Tribün her zaman bir sivil toplum hareketidir. Her hafta toplanılıp tüm gündelik dertler görüşülür. Mesele çim saha veya her hafta bir maç olmasından daha önemlidir. Vatandaşlar için daha ortak yaşanan ne var?

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

semtimiz sevdamiz