Polonya tribünlerinde siyaset

banner_polonya

Legia Warszawa Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Varşova da 1916’ın Mart ayında ”Legia Polonia Legions” temel futbol kulübü olarak doğu cephesinin askeri operasyonları sırasında kuruldu. İlk renkleri siyah-beyazdı sonradan yeşil eklendi. İkinci dünya savaşından sonra yeşile, Polonya’nın da bayrak renkleri olan kırmızı ve beyaz eklenerek bugünki halini aldı. Bir asker takımı olan Legia ilk maçını sonradan da ezeli rakip olacak olan Polonia Varşova ile oynadı ve maç 1-1 eşitlikle sonuçlandı.

2. Dünya savaşının başlaması ile ligler 1939-48 yılları arasında oynanamamıştı. Varşova’nın askerlerden kurulu olan takımı Legia 2. Dünya savaşında Varşova’nın ağır bombardıman altında kalmasıyla en çok etkilenen kulüplerden biri oluyordu ki o Varşova’nın yüzde 90’ı harap olmuştu.

2. Dünya savaşının bitiminde Adolf Hitler’in çöküşü ve Legia Varşova’nın yükselişi başlamıştı. 1949’da yeniden başlayan liglerde ilk şampiyonluğunu 1955 yılında kazanan Legia ertesi sezonda tekrar bu başarıya ulaşıyordu. 1969-70 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında ise yarı finalde eleniyordu.

2. Dünya savaşında nazilere en çok kurban veren ülke olan Polonya’da tribünlerde neo-nazi etkisi görülüyor. Ülkenin genelinde tribünler sağ eğilimlidir ve bu tribünlerin en sağcısı Legia taraftarlardır. Hitler döneminde Auschwitz toplama kampının girişinde ”ARBEİT MACHT FREİ” yazısı sizi karşılar kapıda yani ”çalışmak serbest kalmanızı sağlayacak”. O yazı bir dönemler Legia kale arkasında açılan bir pankarttı. Ülkenin genelinde olduğu gibi Legia taraftarları da siyahi futbolcuları sevmezdi (kendi takımında olsa bile) sahaya muz kabuğu atmalar, maymun sesleri, tükürük, sosyal yaşamda zenci futbolcuları tacizler, tehditler vs.

Wisła Kraków:Taraftar gruplarının adı Sharks, bilindiği üzere sağlamlar ancak Kraków dışında kimse sevmez bunları. Nedeni ise Polislerin kurduğu bir takım olmasıdır. Geçmişleri polisle iş birliğiyle doludur. Bu iş birliği nedeniyle birçok cinayet işlenmiştir.
Ruch Chorzów: Geçmişte şampiyonluklarla dolu olan bu kulübün şuanda vasat bir tribünü vardır siyasi görüşü ise sağdır.

Górnik Zabrze: Mafya takımı satın aldıktan sonra çıkışa geçtiler. Taraftar grubu olarak pek tekin değiller nedeni ise mafyanın tribüne de bulaşmasıdır.

Lech Poznań: Polonya’daki genel kanı olan görselliği çok güzel şekilde sürdürmektedirler. Kendi evlerinde ve deplasman tribünlerinde fulle oynamaktadırlar fakat internette şuan için herhangi bir mevzu videoları görülmemektedir. Irkçı oldukları ise bir çok pankartlarından görülmektedir.

Pogoń Szczecin : Tribünleri geçmişte Legia ile kardeşti. Mevzularda ve tribünsel alanda yardımlaşmışlardır. Polonya ortalaması kadar deplase oluyorlar. Büyük çapta birkaç meşale şovu vardır. Tribünlerinin verdi nazi selamından hangi siyasi görüşte oldukları analaşılmaktadır.

Zawisza Bydgoszcz: Bydgoszcz kentinde 1946 yılında kuruldu. Geçmişin en sağlam tribünlerindendir. Uzun süre alt liglerde oynadılar. Tribünlerinde orak çekiç figürlerinin üstündeki kalın çizgiden ve sürekli komünizm karşıtı bayraklarından sağ görüşlü oldukları anlaşılmaktadır.

Lechia Gdańsk: Tribünlerindeki pankartlardan ve bayraklardan sağ görüşlü oldukları anlaşılmaktadır.
Jagiellonia Białystok : Legia tribünlerindeki mevzu halen akıllardadır. Genel olarak sağ görüşü benimsemektedirler.
Cracovia Kraków: Bir dönemin aşırı polis karşıtı olan bu tribün zamanında Wisła ve polis işbirliğinden çok çekti fakat bu grupta diğerlerinden daha fazla emanet kültürü vardır. Graffitilerden ve pankartlardan sağ görüşlü oldukları anlaşılmaktadır.

Korona Kielce: Komünizm karşıtı aşırı sağ görüşü benimsemektedirler.

Uzun lafın kısası Polonya’daki tribünlerin çoğu sağ görüşü benimsemektedir ve bu tribünlere komünizm kabus geliyor. Fakat bir medya efsanesi olarak Yahudi düşmanlığı da görülmektedir.
Polonya, 2. Dünya savaşında nazilere en çok kurban veren ülke olmasına rağmen bazı tribünlerinde Nazi sembolleri görülmektedir ve bunlar büyük tartışmalar yaratmaktadır.
Polonya halkı Nazilerdende Ruslardanda çok çekti keza savaş sonrası uzun yıllar Rusya hakimiyeti ve baskısı burada sürdü ve bu yüzden uzun komünist geçmişten gelen bir korku ve nefret var bundan dolayı da Polonya’da herhangi bir antifa ultras yada sol grup yoktur.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

galacasual