ÖTEKİLERİN DÜNYA KUPASI – SPF#21

FIFA Dünya Kupası stat inşaatlarındaki işçi ölümleriyle, evlerinden edilen hal­kıyla , yerlileriyle Brezilya’ya felaket geti­rirken coğrafyanın başka bir bölgesinde Ötekilerin Dünya Kupası sahnelenecek. Ötekilerin,ötekilikleri asla FIFA gibi bir mafya kurumu tarafından muhatap alın­mamalarından geliyor.

Siyasi ve ekonomik sebeplerle başta Kuzey Kıbrıs olmak üzere birçok devleti olmayan halkın ya da uluslararası kamuoyunda tanınmayan ülkelerin FIFA’da temsili yok ve FIFA onları hiçbir tur­nuvaya da bu sebep­le dahil etmiyor. Bu konudan muzdarip halklar da CONIFA is­miyle bir federasyon kurdu.

Untitled-1

Geçtiğimiz yıl yapılan Viva Dünya Kupası’nda Fransa’da Ligue 1 takımla­rından Nice’in B takımı görevi de gören County of Nice şampiyon oldu. County of Nice genel itibariyle göçmen gençlerin yer aldığı bir kadroydu ve Nice takımı onların topluma entegrasyonu ve spora katılımları için destekliyor.

Turnuva bu sene Abhazya’da oynandı. Ev sahibi Abhazya, Gürcistan’ın kuzey­batısı ve Karadeniz’in doğusunda yer alan bölgede konumlanıyor. Maçlar bu bölgede oynandı. Maalesef geniş bir yayın ağı olmadı bu turnuvada. Zaman zaman kısıtlı imkanlarla Live Stream üzerinden kısa görüntüler yayınlamaya çalışan federasyon yetkilileri bunun için söz vermekten de kaçınıyor zaten. Ama fotoğraflarla ve sosyal medya aracılığıyla merakları giderdiler.

Turnuvanın amacı halkların daya­nışması ve endüstriyel yapıya bir başkaldırı. Muhakkak içlerinde gizli bir “sınıf at­lama” , UEFA’ya entegre olma hayalleri olabilir. Çünkü UEFA demek, tüm dünya tarafından resmi olarak tanın­mak demek.

Dayanışma kısmına gelirsek de, federasyo­na katılımdan tutun da bu turnuvanın düzenlen­mesine kadar bir imece usulü görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl Darfur’daki savaş mağduru mültecilerin kurduğu Darfur United, diğer takımların katkısıyla turnuvaya gelebilmişti. Ve tur­nuvanın tüm geliri de onlara armağan edilmişti. Her maçta ortalama 15-16 gol yiyen takımı tüm takımlar ve taraftarlar tribünde sonuna kadar desteklemişti. Galip gelen takımlar dahi, maç sonun­da Darfurlu oyunculara sarılarak , onları tribünlere getirip alkışlatarak sahadan ayrılmıştı.

Taraftarlar ise düşük meblağlı biletleri alarak bu takımlara destek olabiliyor. Şöyle bir tribün düşünün, dünyanın ezi­len bir çok halkı tribünde kol kola bir maç izliyor ve kazanan hiç birinin umu­runda değil. Amacı her şeyin önünde tutuyorlar.

Bu sene katılan takımlar ise şöye:

Chagos Island: Hint okyanusu içerisinde yer alan Chagos, BM kararları doğrultu­sunda okyanusun barış kuşağı konumu­nu korumak isterken ABD ve İngiltere, başta olmak üzere bu adaları hava ve deniz araçları için yakıt ikmal ve takviye üssü olarak kullanılan bir bölge. Hal­kının uluslararası arenada tem­sili çok güç. Bölge karakolu gibi konuşlandırılmış, yok sayılmış bir bölge ve halktan bahsediyoruz.

Padania: Po Ovası’nın takımı İtalya’nın kuze­yinde ve ayrılıkçı bir bölge olarak biliniyor. LegaNord Partisi’nin 1996’daki meclise giriş­teki büyük başarısı son­rasında Padanya Federal Cumhuriyeti’ni ilan edişi ile başladı hikaye. 1998 yılında ken­di milli takımlarını kuran Padanyalılar, LegaNord’un sisteme entegre oluşuyla birlikte söylemlerini de minimalize etti­ler. Ancak Padania takımı mücadelesine halen devam ediyor. O eski radikallikle­rinden eser olmasa da aynı duygularla Abhazya’daydılar.

Panjab: Hindistan ve Pakistan sınırın­daki bölgenin takımı olan Panjab, görev olarak kendisine iki halkın kaynaşmasını ve sağlıklı bir toplumun inşasını edinmiş durumda.

Raetia: İsimlerini Roma İmparatorluğun­dan esinlenerek koydular, Londra’da ku­ruldular ama onlar İsviçre’nin kuzeyinde konumlanıyorlar. Kendilerine ait bir dil­leri de olan Rateialılar, birkaç kişiyle de olsa tribünden takımlarını desteklediler.

Sapmi: Sami ırkının takımı olan Sapmi, Finlandiya’da kuruldu. Norveç, İsveç , Finlandiya ve Rusya’da yaşayan Sami­ler’in milli takımı olarak kabul ediliyorlar.

Somaliland:AfrikaBoynuzu’nda kurulan bir devlet. Hiçbir ülke tarafından ta­nınmayan bu devletin egemen olduğu bölge, uluslararası toplum tarafından Somali’ye bağlı bir özerk bölge olarak kabul ediliyor. 1991 yılında Somaliland Cumhuriyeti adıyla bağımsızlığını ilan eden takım yaklaşık 4 milyonluk bir nü­fusa hitap ediyor.

Szekely Land: Özgür ve Demokratik Se­keller sloganını benimseyen Sekeller ta­kımı, Transilvanya bölgesinde kuruldu. Romanya ve Macaristan’ın bir bölü­münde nüfusu olan Sekeller’in toplam nüfusunun 800 bin civarında olduğu düşünü­lüyor.

United Koreans in Ja­pan: Kuzey ve Güney Kore olarak ikiye bö­lünen ülkenin Japon­ya’da yaşayan idealist birkaç kişi tarafından başlatılan hareket bu yıl ilk kez bu turnuvada yer aldı.

Western Armenia : Osmanlı Dönemi’ndeki Batı Ermenistan diyebileceğimiz bölgedeki halkın, yıllar sonra kurduğu takım, 2015 yılında fede­rasyona katıldı. Köken olarak Türkiyeli Ermenileri temsil ediyorlar. Diaspora­daki Ermenilerin takımının ilk turnuvası oldu bu.

Son olarak da Western Armenia gibi coğ­rafi olarak yakından tanıdığımız Kuzey Kıbrıs ve Irak Kürdistanı mücadele etti. Özellikle Kuzey Kıbrıs bu turnuvada çok iddialıydı.

Biz fanzini hazırlarken turnuva devam ediyordu ve haliyle sizlere şampiyonu ya da turnuvadaki gelişmeleri buraya ta­mamıyla aktaramadık. Gelecek fanzinde bu konuya kısa da olsa bir yazıyla deği­neceğiz

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin