“O, sizi izliyor”

Rusya futbolunda geçmişin eski tüfekleriyle , yeni oligarkların mücadelesine şahit oluyoruz. Bir yanda Kızıl Ordu’nun kurduğu CSKA ve Stalin’in polisiyle KGB’sinin hamiliğini üstlendiği Dinamo Moskova, diğer yanda Zenit gibi uluslar arası sermayedar takımları var.

Askerler ve polisler şeklinde geçen ilk dönem mücadelelerin sonuna geldik. Artık paranın konuştuğu yeni sistemde bu kavramlara pek yer yok. CSKA, geleneklerini sürdürerek , kazandığı başarılarla tepede kalmaya devam etse de Dinamo Moskova için aynı şeyleri söylemek güç.

Sovyet döneminde hamiliğini Josef Stalin’in acımasızlığıyla tanınan güvenlik şefi Lavrenti Beria’nın yaptığı Dinamo, ‘KGB’nin takımı’ diye ün yapmıştı. Maksim Gorki’nin de ateşli taraftarlarından biri olduğu mavi-beyazlılar Dinamo’nun maçlarında sık sık Beria’nın posterleri taşınıyor. Muhalifleri izleyerek , Stalin yönetimine ihbar eden Beria ve KGB’sini düşününce , o posterlerde ne yazdığını kestirmek de güç değil.
Mesaj ise kötü giden günlerde özellikle futbolculara; “O, sizi izliyor!”

Beria’nın bakışları arasında Dinamo Moskova tarihinde ilk kez küme düştü. Rublenin değer kaybedişi, yeni dünya düzeni,şu bu, bir ton gerekçe sayabiliriz ama bir futbolsever için sanırım değişimin en net göstergesi Rusya’da palazlanan ve eriyen takımlar.

CSKA her ne kadar zirveye oynasa da Rusya’nın futbolda Avrupa’ya açılan kapısı Zenit olmaya başladı. Zenit-Gazprom ilişkisinin Avrupa’ya ihracı da bu nedenlerle bağlantılı. Kardeş Sırbistan’da, Kızıl Yıldız ile; Avrupa’nın merkezinde Schalke ile yapılan sponsorluk anlaşmalarında Zenit referansı var. Paranın gücü, Zenit’in imajını kullanıyorlar.

Sovyetlerin yıkılışı ile ekonomik düzen değişti ve sonradan görme bir çok zengin dünyaya açıldı. İşte o zenginler ya devlet katında temsil ediliyor ya da kulüpler satın alıp para aklıyor , Football Manager oynar gibi eğleniyor. Kulüplerin tarihleri ise akıllarına gelen son şey.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin