#NoQatar2022 – FIFAMAFFIA

Bildiğiniz gibi futbol hırsızları 2022’de Katar’da bir dünya kupası organizasyonu daha düzenliyor. Son aylarda adı rüşvet ve yolsuzluğa karışan futbol mafyası Sepp Blatter, Katar hükümetinden aldığı rüşveti ne kadar inkar etse de şu an yargılanıyor. Elbette ki bir diğer mafyayı unutmamak gerek. Platini.

Yıllarca insanların gözüne baka baka Şampiyonlar Ligi , Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası organizasyonlarına şaibe karıştıran bu iki futbol mafyası yargılanıyorlar. Kuralarla ilgili şaibe en son sıcak ve soğuk top şeklinde ortaya çıkmıştı.Gelelim mevzuya.. 2022’de Katar’da düzenlenecek bu organizasyondan haberiniz vardır. Peki ya iç yüzünden ? Katar, 50-60 derece sıcaklıkta futbol oynamaya ne kadar el verişli ? Katar’da yönetim şekli nedir ? Katar’da normal bir hayat nasıl işliyor ? Futbol taraftarlarına ne kadar uygun bir yapısı var ? Bazı yaşam biçimlerinin Katar’da ne gibi cezaları mevcut? Bu Ultra-Lüks Stadyum inşaatlarında kaç kişinin kanı ve göz yaşı var ?

Ekran Alıntısı2

Katar’da yıllar önce başlayan stad inşaatları, işçi ölümleriyle çalkalanıyor. Özellikle Guardian’ın yaptığı araştırmalar içler acısı durumda. Katar’da 2010 yılından bu yana kadar ölen işçilerin sayısı 1200 oldu. Bu rakamın Dünya Kupası organizasyonunun başlangıca kadar 4000 olması ön görülüyor.Bu ölümlerle alakalı olarak Hollanda’nın FNV Bondgenoten Sendikası dünya kupası şantiyelerindeki insan hakları ihlallerinden dolayı MAFIFA’yı dava açmakla tehdit etti. FNV çalışanları MAFIFA’ya bir eylem tehdidi gönderdi. Buna yanıt vermek için 3 haftaları var .

İnsan hakları örgütü daha önce de göçmen işçilerin alt yapıyı oluşturmasından dolayı MAFIFA’yı suçlamıştı. Bu suçlamalardan bazıları uzun mesai saatleri ve bunun karşılığı yetersiz maaş, Bangladeş, Nepal ve Hindistan’dan gelen işçilerin üst düzeyde ölümleri oldu.Bunların yanında Katar’daki onursuz çalışma koşulları, üst düzeydeki sağlık ve güvenlik açıkları, ödenmeyen ve işçilerin kaçmaması için geciktirilen maaşlar Katar’daki en büyük sorunlar. Özellikle Nepallilerin büyük çoğunluğunu oluşturduğu ölümlü kazalarda sorunların büyük bir kısmı kalp krizi ve güvenlikten dolayı oluyor. Gördükleri kötü muamele ise cabası.Guardian’ın yaptığı bir araştırmaya göre Katar’daki iş gücünün yüzde 20’sini oluşturan Nepalli işçiler aylardır geç maaş alıyor bunların nedeni az önce belirttiğimiz gibi kaçmalarını önlemek. Bazı işçilerin çöl sıcağında bedava içme suyuna erişimlerinin engellendiği söyleniyor. Odalarda ise 12 kişilik nüfuslar mevcut. Bütün bu şeyler birer iddaadan öte işçiler arasında yapılan araştırmalar ve şikayetlerden oluşuyor.

Not: Dünya Kupası stadyumlarının inşaatında bu zamana kadar 400 Nepalli yaşamını yitirdi.

Sonuç olarak dünyanın en zengin ülkelerinden birinde zulüm,istismar ve insanlık dışı muameleler yaşanıyor. Bir dünya kupası organizasyonu düşünün ve bu organizasyon için 50-60 derece sıcaklıkta yapılan stadyumlar. Ve bu stadyumların temelleri işçilerin teri, işçilerin kanı ve işçilerin göz yaşı üzerine kurulmuş. Ve bütün insanlık bunun üzerinde tepinecek. Bizim futbolumuz bu değil !

Ekran Alıntısı

Tekrar gelelim işin MAFIFA kısmına..

Dünya kupasını organize edecek kurumun MAFIFA olmasından dolayı bütün oklar ve suçlamalar onların üzerine yöneltilmiş durumda. Ki bizce de öyledir. Çeşitli şaibelerle,rüşvet skandalı idaalarıyla organizasyonun Katar’a verilmesi fazlasıyla sansasyon yaratmıştı. Özellikle dünya futbolu üzerinde söz sahibi olmak isteyen şeyh Ahmet ve Arap milyarderleri düşündüğümüz zaman bunun olası olması mümkün hele ki işin içinde Sepp Blatter varken..

Peki bu organizasyonun ne kadarı futbol ?

Ultra Lüks stadyumlar, 50-60 derece sıcaklığın garantisinin kusursuz soğutma sistemi garantisiyle sağlanması ki bu tartışılır. Pahalı yaşam standartları, yüksek bilet fiyatları, yöneticiler ve FIFA yöneticileri tarafından karaborsaya düşecek biletler ve fiyatları.. ( Buna hiç yabancı değiliz.Kuruluş piyasaya karaborsa bilet indirmekle ünlü..) Bütün bunlar futbolun ne kadarını oluşturuyor?

Peki ya Katar’da hayat standartları?

Bildiğiniz üzere Katar’da şeriat hükümleri geçerli. Bırakın bira içmeyi sevgilinizin elinden dahi tutsanız tutuklanacağınız bir ülkeden bahsediyoruz. Alkol satışının yasak olacağı bir ülkeden. Turnuvaya katılacak ülkeleri göz önünde bulundurursak ve Katar’a gelecek taraftarları ve bunların potansiyellerini bu fazlasıyla sorun yaratacağa benziyor? E tabi Katar’a katılım yapabilecek taraftar sayısını da görmek gerek.Şimdiden Katar hükümeti hava yollarında, sokaklarda ve avm’lerde Dünya Kupası ile alakalı bildirimler ve uyarılar yayınlıyor. Elbette ki bu uyarılar Katar’daki yaşam standartları ile alakalı. Bu standartlar kıyafetlerle alakalı. Katar’lı yetkililer dağıttıkları bildiride Katar’a gelen turistlerin Katar’daki standartlara ayak uydurmaları ve hassas olmaları konusunda. Yani diyorlar ki biz sokakta, parkta öpüşmeyiz, alkol almayız, evlilik dışı seks’e karşıyız. Açık olarak da giyime karşı uyarılarda bulunuyorlar. Neler olacak hep birlikte göreceğiz.

DSC_0928

 

qatarrules22

Bütün bu saydıklarımız böyle bir organizasyonun kesinlikle Katar’da yapılmaması gerektiğiyle alakalı. Sayısız işçi ölümlerini düşününce kesinlikle Katar’a karşı yaptırımlar uygulanmalı hatta ve hatta organizasyon Katar’dan alınmalıdır.

Homofobia’yı en sona bıraktım..

MAFIFA’nın Avrupa Taraftarlar Komiteleri ile birlikte ortak projeler ürettiği Homofobia ile alakalı adımlar atması tam da Katar’daki yaptırımlarla çelişiyor. Katar’da böyle bir durum nasıl bir ön yargı ile karşılaşabilir düşünebiliyor musunuz ? Merakla beklediğim şeylerden biri de FIFA’nın Katar’da Homofobia ile alakalı tutumu olacak.

Bütün bu şaibeler,ölümler ve iğrençlikler arasında bir futbol organizasyonu yapılacak. Ama kesinlikle futbol ile alakalı olmayacak. Reklam şirketleri,Dünya Kupası sponsor firmaları yine bunun ekmeğini Katar ile birlikte yiyecek. Geçtiğimiz Dünya Kupası ve Brezilya’da yaşananlardan hiçbir farkı yok olayların. Tek fark Katar’da ölenler, burjuvazi için ultra lüks stadyumlar yaparken susuzluk ve kalp krizinden zulüm görerek ölen Nepalli,Hindistanlı,Bangladeşli ve diğer ülkelerden işçiler..

Sizden ricam bu organizasyonu izlemeyin. İzleyecekseniz de illegal linklerden takip edin. Hiçbir şekilde bu işin bir parçası olmayın.  Bizler bu organizasyonu desteklemiyoruz ve Brezilya’da olduğu gibi yine karşıyız. Çünkü bizim futbolumuz bu değil.

İngiltere’de işçilerin emeği ile doğan ve tabanın oyunu olan futbol, şimdilerde o işçilerin ölümlerinden yükselen stadyum temellerinde oynanıyor.

Kahrolsun Endüstriyel Futbol Ve Yandaşları.

#AgainstModernFootball

  • En büyük destekler ÇIKARSIZLIKTAN ötürü LAFTA ! Sagopa Kajmer

20161126_122455

 

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin