NO goal lıne technology

ultrAs camiasının yıllardır futbolun doğasını bozacağı düşüncesiyle ortak görüş bildirdikleri gol çizgisi uygulaması Brezilya 2014 Dünya Kupasında ilk kez resmi olarak uygulanacak. Yıllarca konuşulan goldü değildi konuşmaları tarih olacak. Ya da bize öyle yutturulmaya çalışıyor. En nihayetin de bilgisayarlı bir ortam ve insan kontrolüne muhtaç. Kötü niyetlere oldukça açık. Yıllar sonra karşımıza “Kalibrasyon da hata yapmışız. O izlediğiniz dünya kupası var ya küllüm yalan oldu.” diyebilirler.


Gol çizgisi teknolojisinin basitçe anlatmak gerekirse; her maç özetinde ‘Bi da piero dan bakalım’ lafını duyuyoruz. Bu bizim Piero sahanın etrafına yerleştirilmiş süper yavaşlatılmış çekim yapan kameraların, sahayı x,y,z düzlemlerin de sanallaştırıyor. Top çizgiyi geçtiğinde hakemin saatine ‘Goal’ yazısı çıkartan bir uygulama ile entegre olmasına Gol Line Technology diyoruz. Bilgi işleme hıznın da 1 saniye olduğu iddia ediliyor.

Ayrıntıları turkcell blog da Funda Güleç’ in yazısından okuya bilirsiniz.  Ayrıca bu yazıda dinyakos kramponun yerini neyin aldığını, Tiento topun Mikasaya dönüşmesini zor hazmetmişken (belki aranızda hala edemeyenler var) nasıl başka bir şey olduğunu okuyabilirsiniz.

Tıpkı e-bilet gibi yeni bir rant kapısı gibi duran gol çizgisi teknolojisi futbolun ruhunu öldüren yeni uygulaması hayırlı olsun.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

semtimiz sevdamiz