Nerede İçelim ? / Yoğurtçu Parkı – KADIKÖY

Bu yazida mekan ismi tanitmayacagiz. Mekan dan kastimiz müessese olmayacak. Bu sefer ki güzel bira içilebilecek acik hava alanı. Bu yerin önemi yasadigimiz toprakların futbol tarihini şekillendiren biryer olması. Bu cayir bi çoğunuzun tuttuğun takimlarin kiyasaya yaristigi, hep beraber yiyip içtiği, kliplerini kurmaya karar verdiği, cevrede ki kahvelerde lokallerde idari islerini yaptigi alan. Daha uzatmadan adini söyleyeyim. Yoğurtçu çeşmesi. Simdi ki adiyla yoğurtçu parki. Genel bilgi papazin cayiri tabirini bilsede futbolun ilk oynandigi yerlerden biri ve coğrafya futboluna yon veren bu yerin adi yoğurtçu çeşmesidir. Genel algi kuruluş tarihlerine bakılarak avrupa yakasi takimlarinin daha eski olduğunu düşünerek. Futbolun oralarda daha eski olduğu yönünde. Fakat moda semtinin İngiliz mahallesi olduğu dönemlerde güzel Maclarin yerliler tarafından zevkle takip edildiği tek yerdi.
Yoğurtçu parki şimdiler de bir tenis kortu, bir basket sahasi, 3 büfe ve WC barindiran devasa bir park. Bir ucu moda yerleşimine diğer ucu nerdeyse şükrü Saraçoğlu stadi kapilarina dayaniyor.
yoğurtçu parki tam olarak Fenerbahçeli olmayanlar için anlatıyorum. Deplasman kapisinin tam karesi istikametinde kaliyor. Boğadan söğütlü çeşmeye doğru değil, karakola doğru yurumeniz gerekiyor. Kadikoye gelip vapurdan indikden 10 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz.

park

Bunu söylemem suç olabilir ama burada hafta ici bira içmenin keyfi bir başka. Stat çevresi olduğu için birçok tekel bayii var. Benim tavsiye karakola gelmeden 100 metre önce 4 yol agzinda ki otopark karsisinda ki tekel. Guinnes ve yeni favorim thuringer biralari bu bayii de mevcut. Tabii ki gelenekcilerin beyaz kutusu, yeni yetmelerin sarisin kutusu, tombul sevenler, ucuz olsun da ne olursa olsun diyenler hepsinin buluştuğu bi bayii. Biramizi aldıktan sonra ilk gelenler kesinlikle derenin denize döküldüğü kayalıktan kalamis tarafini seyretmesi.

Ben tam tersini yapiyorum evlere yakin bölgede parkin duvarina oturtup, 1900 leri hayal ediyorum. O dinyakos kramponlar, hepimizin aşina olduğu meşin yuvarlak, toprak sahanin bulunduğum mevsime gore durumu, reklamsiz kumaş formalar. Zaten 2 bira mavi başlayamadan bitmiş oluyor.

Bu arada park su siralar Fenerbahçe taraftarinin her türlü aktivitesini döndürdüğü bir yer. Ayrıca her grubun takildigi bir yer. GFB side orada, Vamos Bien’i de orada. KFY de orada Okul Açık’da orada. Dolayisiyla besteler, konuşmalar burada yapiliyor. Yeni moda duvar spreylemeler bu parkin her yerinde göze çarpıyor. Sticker her alanda denk gelebilirsiniz. Belki sansliysaniz bir pankart yapimina bile denk gelebilirsiniz.

#SemtimizSevdamız – SPF6

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin