Manifesto Degli Ultras – Basta lame Baste infame

Ultras.. Şu son zamanlarda Türk tribünlerinin sosyal medyada klavyesinden düşmediği söz.Hani yazılışta herkesin olduğu fakat uygulamaya geldiğinde çok nadir kişilerin sahip olduğu ruh.
Yazılışından da anlaşıldığı gibi Ultralar demek.Ultra,bir alt kültürdür.Bir yaşam biçimidir.Ultralar özgürlüğü sever.Dünya tribünlerinin taraftarlarının genel adıdır. Ultra hareketinin temelleri İtalya’da 1950 – 1970 yılları arasında atılmıştır.Bazılarına göre 1939 yılında Brezilya sokaklarında ortaya çıktığına inanılır.Geneli politik görüşlerden meydana gelse de dünya üzerinde birçok taraftar tarafından benimsenmiş,ultra grupları kurulmuştur.İlk olarak kendilerine ultra diyenler Ultras Granata grubudur. Bununla beraber ilk kurulan grup 1968’de FDL’dir. Fakat kendilerine daha sonra Ultra dediler.Ardından bunu Inter’in Boys S.A.N grubu takip eder. Devamında Brigade,Comando Ultra,Comando Ultra Curva Sud,Irriducibili gibi Ultra grupları tüm dünyaya hızla yayılırlar.

fossa-dei-leoni

Türkiye’de Ultra kültürüne en yakın tribün Galatasaray tribününden ultrAslan’dır. Her ne kadar bu manifestoyu benimseyerek hareket eder orası tartışılır fakat ülkede ilk Ultra oluşumunun temel taşlarından biridir.Ve şuan az da olsa Türk tribünlerinde Ultra kültürünü benimseyen,kendi içerisinde yaşamaya çalışan gerek grup olarak gerekse münferit Ultralar var.Tek temennimiz herkesin kendine Ultra Manifestosuna benzer bir manifesto hazırlaması ve bunu uygulamasıdır.

gialoblu

Organize tribün grupları Ultra grupları kurulmadan önce de mevcuttu tribünlerde. Genelde siyasi çatışmalar tribünlere taşınır,kan davası haline gelirdi.Şiddet,tribünlerin temel parçalarından biriydi.O dönemlerde olan saldırı ve cinayetler genelde gruplar sorumlu tutulurdu.Ancak tribünlere organize olmayı,parlamento dışı siyaseti,taraftar haklarını,tezahüratları,sloganları vb. şeyleri Ultralar getirdi.Ultra kültürü bir manifestoya sahiptir. Fanzinimizin dördüncü ve bu sayısında Erdal abi tarafından kaleme alınan ve hala serisi devam eden vefat eden tribüncü dostumuz Vicenzo’nun cinayetinden sonra Cenova Ultraları dünya tribünlerine bir çağrı yaparak kongre düzenlediler. Ve bu kongreden sonra kabul görerek”Basta lame Baste infame” Türkçesi “bıçaklamalar dursun,hergelelik bitsin” sloganıyla kongre sonunda As Roma`nın yazdığı “Manifesto degli Ultras” türkçesi Ultras Manifestosunu kabul ederek resmen yürürlüğe soktular.

Manifesto,Ultraların tamamen bağımsız olmasını ister.Ultralar, Endüstriyel futbola karşıdırlar.Bağlı oldukları kulüp yöneticileri tarafından sömürülmeyi sevmezler.Yönetimler gelip geçicidir.Tek bağlı oldukları şey paradır. Tıpkı şuan büyük kulüplerin Türkiye’de taraftarlarına yaptıkları gibi. Ve de kendilerinden yardım almayı. Deplasman otobüslerini,tribünlerde yapacakları koreografileri kendi ceplerinden karşılarlar. Ultralar her koşulda takımlarını desteklemelidirler.Bu,onları seyirciden ayıran en önemli özelliğidir. Doksan dakika susmadan bağırması ve sahaya hükmetmesidir. Gerektiği zaman Curvalar, birleşmelidir. Örneğin şuan Türkiye’de futbola ve taraftara dayatılan E-Bilet uygulamasına karşı olarak.Deplasman ve meşale yasaklarına,6222’ye karşı birleşilmesi gerektiği gibi. Darbeden yargılanan Çarşı grubu üyeleri için birleşilmesi gerektiği gibi.

Bxapp_HIQAEpJnZ

Ultralar için geçerli olan kavramlar vardır;
– Tribünden önce kendi içindeki Ultra ruhu,takımı için verdiği mücadele,yaptıkları icraatlar,yaktıkları meşaleler,dostları arasındaki dayanışma,boynuna taktığı atkısı,giyim tarzları,gizlilik kavramı,dışarıya bağlılığın sıfıra indirgenmesi vesaire.

Aynı zamanda Ultralar basını,tv kuruluşlarını,şirketleri,sponsorları ve polisleri sevmezler. UEFA,Ultraların bir numaralı düşmanıdır. UEFA tarafından futbol kulüplerine gönderilen bildirilerde,tribünlerde yer alan Ultraların temizlenmesi,stadyumlardan uzak tutulması yer alır. Onlar,sinema ve tiyatro izler gibi maç seyreden bir taraftar profili istiyorlar.Sevdalısı olduğumuz renklerin bizler için bir inanç biçimi olduğunu,Metin Oktay’ın dediği gibi bir din,bir mehzep gibi olduğunu anlayamıyorlar. Çünkü biliyorlar ki Ultralar onların pis senaryolarının farkındalar.Tabanın oyunu,kültürü olan sihirli futbolu kendi rantları ve kervanları için kullanacaklarını biliyorlar.
Bkz. UEFA Avrupa,Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi Şampiyonaları.

Bir zamanlar işçi sınıfının ve halkın oyunu olan futbol,şimdilerde ağababaların,baronların,şeyhlerin kara para akladıkları paravan şirketleri oldu. Bu yüzden Ultralar futbol kulüplerinin kulüp olarak kalmasını bir anonim şirkete dönüşmesine karşıdırlar. Aynı zamanda kulüplerinin bir sponsor kulübü olmasını istemezler.
Bkz.Redbull Salzburg

unbenannt-5.5231502

Unutulmamalıdır ki tribünler ve sevdalısı olduğumuz kulüpler ve renkler bizimdir. Tribünler her zaman gündemi ve halkın nabzını oluşturur. Ultralar, gerektiğinde en önemli sosyal faaliyetlere imza atacak sağ duyu ve mentaliteye sahip vatandaşlardır. Ultralar,futbolun ve sevdalarının arma aşkı adı altında kendilerine pazarlanmasından nefret ederler. Özgürdürler,tutsak olmayı sevmezler.

Yani Bizler…

#Kahrolsun Endüstriyel Futbol

MANIFESTO DEGLI ULTRAS ( ULTRAS MANIFESTOSU )

Gerçek taraftar bu kuralları benimsemelidir:
1. Oyuncu alışverişi sadece sezon öncesi olmalı, lig devam ederken değil.
2. Gol sevinci yaşam özgürlüğüdür: Gol sevincine müdahale edilmemelidir.
3. Tüm maçlar aynı gün, aynı saatte oynanmalı.
4. Yabancı sınırlaması getirilmeli, altyapıdan gelen geçlerin önü kesilmemeli.
5. Kendi kulubüyle sözleşme imzaladıktan sonra daha fazla para teklif edilince başka bir kulübe gitmek isteyen futbolcuya bir yıl futboldan men cezası verilmeli.
6. Bir kulüp başkanının, başkan veya yönetici olarak başka bir kulüpte aktif görevler alması engellenmeli.
7. Eski Şampiyon kulüpler kupası formatına dönülmeli: Ülkesinde hiç şampiyon olmamış bir takım Şampiyonlar Ligi ne katılıp kazanabiliyor.
8. Forma numaraları 1 den 11 e kadar olmalı.
9. Kulüplerin deplasman taraftarları için ayrılan biletleri turizm acentelerine vermeleri yasaklanmalı.
10. Futbol kulüpleri her sene aynı formayla mücadele etmeli.
11. Forma arkalarına isim yazılmamalı.
Ultras;
1. Kulüpten her türlü yardım ve iletişimi reddetmeli.
2. Polisten yardım almamalı. Polis düzeni sağlamalı, yardım etmemeli.
3. Tribünlerde değişik gruplar olmasını desteklemeli.
4. Deplasmana kendi imkanlarıyla gitmeli.
5. Diğer takımların Ultraslarıyla birlikte TV kuruluşlarına karşı mücadele etmeli.
6. Yapılan tüm sınırlamalara karşı gelmeli. Eğer deplasmana gitmesi yasaklanıyorsa, oraya gidip rakip takım tarafında bilet alıp oturulmalı.

————————————–

MANIFESTO

1) campagna acquisti da effettuarsi solo in estate e divieto di trasferimenti durante il campionato; al massimo, mercato di riparazione ad ottobre.
2) libertà di correre sotto la curva per festeggiare i gol senza essere ammoniti o sanzionati in alcun modo: ormai non c’è più neanche la scusa della perdita di tempo, che si recupera; 
FINALMENTE QUESTA NORMA IDIOTA E’ STATA ABOLITA NEL MARZO 2001
3) tutte le partite devono essere giocate nello stesso giorno ed alla stessa ora;
4) limitazione degli stranieri nelle squadre (io non ce li vorrei proprio) poichè tolgono spazio ai giovani;
5) stop di un anno al calciatore che dopo aver firmato il contratto con una squadra vuole andarsene in anticipo perché un’altra squadra offre di più;
6) impossibilità per il Presidente di una squadra di essere Presidente o azionista di maggioranza di più squadre di calcio (pensate a Gaucci: padrone del Perugia ma anche del Catania…); allo stesso dovrebbe essere anche vietato di sponsorizzare altri club, visto che potrebbe giocarci contro (ad esempio: il proprietario del Chelsea Roman Abramovich ha investito 20 milioni di sterline nel CSKA Moscow ed entrambe hanno giocato nella stessa stagione in Champions League.
7) ripristino della vecchia Coppa dei Campioni: non è giusto che una squadra che non ha mai vinto uno scudetto possa vincere la Champions League; oltre a ciò ripristino della Coppa delle Coppe: ci vada chi vince la Coppa Italia, così come è sempre stato.
8) numeri delle maglie da 1 a 11;
9) divieto di esclusiva ad agenzie di viaggio per i biglietti delle partite in trasferta;
10) le maglie siano quelle della tradizione e non cambiate ogni anno per questioni di mercato o quantomeno che i colori delle seconde maglie abbiano solo i colori sociali;
11) no ai nomi dei calciatori sulle maglie;
12) no alla quotazione dei club in borsa (Ormai i presidenti dicono: “vorrei rassicurare gli azionisti…” e non “vorrei rassicurare i tifosi”).
13) Calmierare il prezzo dei biglietti settore-ospiti: altrimenti saremo costretti ad andare in incognito in un altro settore…

Gli ultras dovrebbero:

1) rifiutare ogni rapporto od aiuto dalle società di calcio;
2)rifiutare ogni “aiuto” dalle forze dell’ordine, il cui compito è controllare e non aiutare;
3)avere nelle proprie curve meno gruppi possibile;
4) andare in trasferta con mezzi propri;
5)violare ogni limitazione che dovesse essere posta: del tipo che se mi vieti di andare in trasferta, non inviandomi biglietti o cose del genere, in trasferta ci vado lo stesso, mi compro il biglietto lì e mi metto in mezzo al pubblico avverso, come negli anni ’80.

@Via – http://www.asromaultras.org/manifesto.html

images

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin