Lopovi Odlazite (Hırsızlar Defoldu)

BadBlueBoys grubunun hikayesi , Balkanlarda bağımsız oluşumlar , Zdravko Mamic ile yaşadıkları gerginlik , alınan boykot kararı , Futsal Dinamo ve iki senelik getirdiği zafer…

Balkanların Mavi Kötü Çocukları’nın hikayesini tüm oryantalizmiyle dinleyelim.

– AMERİKAN SİNEMASINDAN MAKSİMİR’E ; BAD BLUE BOYS –
1986 yılında Balkan liginin popüleritesi , rekabet unsuru haline gelince Dinamo’nun ağır abileri sayıları yüzü geçmeyen bir kalabalıkta bir topluluk oluşturdular. 1983’te Sean Penn’in Amerika’dan Avrupa’ya büyük ses getiren filmi ‘Bad Boys’ oluşuma isim için ilham kaynağı oldu ve Dinamo’nun mavisiyle birleşip şekillenerek BadBlueBoys ismini aldı.

Yugoslavya’nın dağılmasıyla beraber politik olarak Sırpların , fanatik olarak da Toredia’nın karşısında yer aldılar. Demiryolu işçilerinin baskın olduğu tribünleri günümüzde ise daha homojen bir sosyolojik yapıya sahip. Yine de Torcida ile kıyaslandıklarında sosyalist silvetlerin son hali göze çarpıyor.

Hırvat futbolunda tartışmasız hakimiyetini kuran Dinamo’nun 2003’te yeni başkanı Zdravko Mamic oldu ve o gün onun nüfuzunu Dinamo için kullanacağını düşünüp heyecana kapılan BBB yaklaşan kara bulutlardan habersizdi.
Geliştirdiği scout ekibi , altyapılar ve meşhur menajerlik şirketiyle Dünya Futbolu’na kazandırdığı yıldızlarla göz boyayan Mamic 2011’den sonra Hırvat futbol severlerle ve BBB ile ters düşmeye başladı.
Kardeşi Zoran Mamic’i menajer olarak takımın başına getirmesiyle başlayan süreç öyle bir hal aldı ki , eş,dost,akraba demeden kendi saltanatını kulüp üzerinde kurmuştu, İstediği kararları takım adına alıyor , akademiden yetiştirdiği her futbolcuyu ömür boyu bağlılık sözleşmesi imzalatıyor ( Eduardo ve Mandzukit gibi yıldızlar dahil ) kariyerleri devam ettiği sürece bu futbolculardan komisyon alıyordu. Başkanlık kisvesi altında kriminal işlerini de rahatça kanalize eden Mamic son olarak taraftarla restleşince kara liste hazırlatmaya başladı. Hiyerarşik statüde BBB için önem arzeden kişiler kara listeye alındı ve stada girişleri yasaklandı. Kalanlar ise tribünde inanılmaz bir polis şiddetine maruz kalıyor , sindirme politikası uygulanıyordu. İpler kopma noktasına geldiğinde 2013 yılında BBB tarihinde ilk kez resmi olarak boykot kararı aldı ve iç saha maçlarına gitmeyeceğini , bu zaman zarfında kendi bünyesinde kurulan ‘Futsal Dinamo’ adlı takımı destekleyeceğini açıkladı.

– BOYKOT SÜRECİ – FUTSAL DİNAMO İLE YAKALANAN KUSURSUZ UYUM –
2013’te boykot kararıyla kurulan Futsal Dinamo en alt ligden mücadeleye başladı. Finansal ve sportif olarak büyük destek gören takım mücadeleğe ettiği iki senede iki şampiyonluk yaşadı ve 1. Futsal Ligi’ne terfi etti.

İç saha maçlarını genellikle Drazen Petrovic Arena’da yada Dom Sportava’da oynayan Futsal Dinamo , BBB’nin kurumsal zihniyetinin en belirgin biçimde meyve vermiş haliydi. Kendi biletlerini bastıları maçların güvenlik işini de kendi içlerinden çıkan gönüllü üyeler karşılıyordu. Store ve market gelirleri de eklenince Futsal Dinamo gördüğü destekle boykotta olan BBB’ye can verdi.
Bu süreçte tek bir kara liste uygulayan BBB bu listeye yalnızce kendilerini Maksimir’den koparmaya çalışan Mamic’i koydu. Basın toplantısının BBB kurmayları tarafından basılmasının intikamını almak isteyen Mamic 2015 Şubat’ında grup liderine adamları aracığıyla suikast girişiminde bulundu fakat başarısız oldu.
Bunun üzerine BBB maçtan 2 saat önce yayınladığı ültimatomla kara listeyi tanımadıklarını açıklayarak yaklaşık 2599 kişi ile maraton tribününe girerek gövde gösterisi yaptı. Taraftar arası gerginlik son haddine geldiğinde 2015 Temmuz’un ikinci haftasında Mamic kardeşler haklarında birçok suç gerekçe gösterilerek tutuklandılar. Bu olayı sabaha kadar cezaevi önünde havai fişeklerle kutlayan BadBlueBoys 6 gün sonraki Hajduk derbisiyle yayınladıkları basın açıklaması aracılığıyla Maksimir Stadyumu’na döneceklerini duyurdu.
2 senelik boykot başarıya ulaşmış , kulüp Mamic ‘in saltanatından gerçek sahibine geçmişti. Fasizma Trg’dan başlayan kortej ile maç günü binlerce BadBlueBoys üyesi stada yürüyordu. Önlerinde ve o gün settteki ”tek” pankartta Lopovi Odlazite idi.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin