Kayseri Olayı / 17 Eylül 1967

O zamanlar deplasman yasağı olmadığı için Sivasspor taraftarları bu maça 20 minibüs 40 otobüs ve trenle yaklaşık 5 bin kişi Kayseri’ ye akın etmişlerdi. 10 km konvoyla Kayseri’ ye giriş yapıyordu yiğidolar. Maçtan önce de iki takım arasında bi gerginlik vardı. İki sene önce 1965′ te Sivas Sümerspor – Kayseri Şekerspor maçında taraftarlar yaralanmış, 1966′ da Kayserihavagücü – Sivassümerspor maçında yine olaylar çıkmıştı. Bu maçtan daha yedi gün önce bile Kayserihavagücü – Sivasdörteylül maçında çıkan olaylarda futbolcular birbirine girmişti, taraftarlar arasında gerginlik yaşanmıştı, olaylar cereyan etmişti.

91184

Bu maçta Kayserihavagücü’ nün iki fubolcusunun ayağı kırılıyor. Sivas’ta ticaretin büyük bi kısmı Kayseri’ lilerin elinde olduğundan bunu hazmedememe durumu da vardı ve büyük bir etkendi. Fabrikalar, oteller, dükkanların sahipleri hep Kayseri’ liydi . Sidik yarışı. İki komşu şehir için bu maç tarihi bi öneme sahipti. Yeni kurulan Sivasspor’ a taraftarları fazlasıyla güveniyordu. Kayserispor ‘ da İkinci lige yeni çıkmıştı. Eski Kayseri Atatürk stadının 25 bin kapasitesi vardı toplam 21 bin taraftar nefesini tutmuş takımlarına destek vermek için hazırdı. Saat 16:00 Ve maç başladı. Kayserispor’ lu Küçük Oktay ( Oktay Aktan ) maçın 20.dakikasında golünü atmış ve taraftarını coşturmuştu. Golden hemen sonra da hakem dışarı attığı Kayseri’ li futbolcuyu tekrar geri alınca Sivas’ lılar iyice gerilmişti. Sivaslı taraftarlar sevinen Kayseri’ lilere taş atmaya başlamıştı. Olay büyüyordu. Kayserispor’ lu İki çocuk o panikte ezilmişlerdi.

Daha sonra Kayserispor taraftarları stadtaki bi polis tarafından galeyana getirilmişlerdi. Bıçak, sopa ve taşlarla Sivasspor’ lulara doğru yürümeye başladılar. Ortalık tam bi savaş alanına dönmüştü, devam eden maçı hakem tatil etti. Çoğu taraftar sadece kaçmak ve stadtan uzaklaşmak istiyordu. Sivas taraftarı demir kapılara yüklendi. Bu kapıların açılmaması ve stadın düzensizliği yüzünden 41 Sivas’ lı ezilerek, sıkışarak havasızlıktan yaşamını yitirdi. 300′ e yakın taraftar da sıkışlamalardan taş, sopa ve bıçak darbeleriyle yaralanmıştı. Tam bir facia. Sonunda stadtan dışarı çıkan Sivasspor’ lular deliye dönmüşlerdi. Kayseri plakalı araçları yakıyor, dükkanların camlarını indiriyorlardı. Araçlarına bindikten sonra bile yol esnasında Kayseri plakalı araçları taşlıyorlardı. Olay kısa süre içerisinde Sivas ‘ a yayıldı.

Bazı önlemler alınsa da halk sokaklara döküldü. Maça giden taraftarların akıbetini öğrenmek için sabaha kadar Kayseri yolu üzerinde beklediler. 41 can onlardan gitmişti. Sivas’ ta araçları durdurup kimlik sorar olmuştu artık halk. Daha sonra Kayseri’ li olduğu bilinen tüm dükkanlar yakıldı, yağmalandı. Hatta evlere bile saldırıldı, otellerin yatakları dışarı atılıp yakıldı. Çok geç olsa da insanları tahrik etmemek adına polis Sivas’ daki olaylara müdahale etmedi. Can kaybı olmasa da bazı Kayseri’ liler Sivas’ ı terk etmek zorunda kalmıştı ve fazlasıyla maddi kayıp vardı. Sivas’ta ki olaylardan sorumlu olduğu sanılan 11 kişi tutuklandı. Kayseri’ de ki olaylara neden olan 8 Sivasspor’ lu 18 Kayserispor’ lu toplam 26 taraftar tutuklandı. İki takıma da 17′ şer maç saha kapatma cezası verildi. Kayseri’ deki olaylar esnasında krizi yönetemeyen vali ve emniyet müdürü görevlerinden alındı. Yarım kalan maç ise bir sene sonra Ankara’ da oynandı. Kayserispor 1 -0 kazanmıştı.

1967 hayat

Bu maçta forma giyen Sivasspor’ lu bir futbolcunun bazı sözleri; ” Tribünlerde olaylar başlayınca soyunma odasına kaçtık. Gece 21:00′ e kadar buradaydık. Sadece çığlıkları duyuyorduk. Başımıza bir bekçi dikip gittiler. Tek bir bekçi ile korunduğumuzu bilseler bizi herhalde öldürürlerdi. Karayoları arabasıyla şeker fabrikasına götürüldük. Oradan Sivas’ a. Halk bizi sokaklarda bekliyordu. Kimi oğlunu soruyordu, kimi kardeşini. Bir yandan bizi suçlar gibiydiler.
FUTBOL ASLA SADECE FUTBOL DEĞİLDİR.

#AKSULTRA

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin