İhaleyle sattılar bizi

digitürk

Bugün TFF yayın ihalesi yaptı. Yine ihale usulü sattılar bizi. Kimse taraftarı düşünmedi. Hep marka değeri, bütçe, gelişen pasta, Dünyanın gelişen 6. futbol ekonomisiyiz vs. dendi. Bugün ülkenin futbolunun başında ki gönüllü başkanı ‘Futbol da yokuz.’ dedi. Yani futbolun başında ki futbola kötü dedi. Yayın ihalesi için yabancı danışmanlar getirildi. Senin benim vergilerimle ödendi sonra onların raporu çöpe atıldı. Artık kime sordularsa İngiltere modeli beğenilmedi. Geçen hafta yayın ihalesine sunulan 3 paket bu sene değiştirilip bir 4. paket çıkarıldı. Bu pakette futbol ile alakalı ne varsa hepsi bunun içine atıldı. Bundan da 600 M.$ gelir beklediklerini söylediler. İhale 590 M.$ halloldu. Artık 2. Seviye ligi de izlemeyeceksiniz. Kötü bir haberim daha var Radyo yayın haklarıda aynı firmada. Boykot edenler sanırım artık sadece canlı anlatım yapan text sitelere girecek. Bi kaç bilgi topladım. Çok yorum yapmadan onları yazayım.

  • Özet görüntülerin dakikası 5 bin dolar. Üç dakikalık görüntü yaklaşık 15 bin dolar. Dokuz maçın haftalık özet bedeli, 135 bin dolar. 34 haftada, 4,5 milyon $ eder. Yani kimse özet yayınlamayacak.
  • İngiltere’de futbolun toplumdaki yaygınlık oranı yüzde 30. Bu oran bizde yüzde 5 olduğu söyleniyor. Stadyum doluluk oranları vs. burada veri kaynağı olarak alınmış. Passolig uygulamasının etkisi büyük. Passolig almayan adam TV den maç izlemez. Yani yeni abone olmayacak gibi gözüküyor.
  • Lig TV’nin yaklaşık 1 milyon abonesi olduğu tahmin ediliyor. Bugün ‘Şampiyonlar Paketi’ bedeli 55 lira.%120 nin üzerinde zam veya üye sayısında patlama gerekiyor. Ya da işin içinde başka satışlar var.
  • TRT bu ihaleyi neden almaz? Bu sotuyu Twitter da çok okudum. TFF ve TRT devlet kurumu zaten ihale falan yok. Maçları ben yayınlayacağım deyip alacak bitti :)
  • Tüfe nin %3,4 olduğu yerde %4 zam ile bu ihalenin sonuçlanması hangi finansal veriye dayanıyor? Bunu açıklayacak delikanlı aranıyor. Şişirilmiş piyasaları patladı.
  • Türk Telekom dahil olmak üzere piyasanın zorla tekelleştirildiğini söylüyor.
  • Radyo yayını için şu an elde bir radyo istasyonu yok. Lig Radyo Esmedya firmasında lig tv Bein firmasında.
Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin