Hangi ezilen halkın oyunu ?

Bize “futbol tabanın, ezilen halkların oyunu” olarak öğrettiler. Teoride öyleymiş. Pratikte ise Brezilya’ya bakmak yeterli.Düşük gelirlilerin, işçi sınıfının sağlık, eğitim gibi birçok temel gereksinimlerinden kesilerek milyar dolarlar harcanarak hazırlanan 2014 Dünya Kupası bugün başladı. Çoğu kesimin arkasına yaslanarak, birasını, viskisini yudumlayarak izleyecek maçları. Birçoğu da ya stad inşaatında ölen yakının mezarında olacak yada organizasyona harcanan paraları protesto ederken yaralanan yakınlarının yanında olacak. Ama sorarsanız “futbol ezilen halkların oyunudur” gördük oyunu.

image

Tek dertleri kendilerinin ve sponsorlarının cebini doldurmak olan FIFA yönetimi hiçbir zaman alt kesime hitap etmedi tam tersi stadları, tribünleri, maçları, organizasyonları endüstriyelleştirdikce keyif aldı bu durumdan. Kendi kazandı, kendi kazandıkçada yandaşları kazandı ve artık futbol ezilen halkın değil baronların, haramilerin, patronların oyunu oldu.
image
Fahiş fiyata satılan biletler, aynı şekilde satılan formalar, atkılar, ürünler, yiyecekler ve içecekler de sponsorların cebini doldurdu keyfine keyif kattı.

Dünyanın küreselleşme adı altında yeniden emperyalizm çarkına girmesi bu sefer hayata bağlanma nedeni futbol olan milyonlarca kişiyi sert vurdu. Onlar için artık dünya kupası sadece televizyonda izlenen bir zengin organizasyonuydu. Keyif almıyordu. İçi yanıyordu. Ama sesini çıkarmıyordu. Gün gelecek ve yine futbol ezilen halkların oyunu olacak. İşte o güne kadar bizde FIFA’nın organizasyonlarına artık uzak duruyoruz.
image

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

galacasual