Futbol Katillerinin Timsah Gözyaşları

Endüstriyel futbol üzerinden yayınlar yaparak paralar kazanan bir televizyonun spor kanalında geçen haftalarda yorumcusu tarafından Endüstriyel Futbola dem vurulan dakikalar !

Ekran Alıntısı

 

G.O: Ben futbolun..eee futbol ölüyor biraz…Bazen bak bunu konuşuyoruz,Futbol,modern futbolu,endüstriyel futbol öldürüyor..

Eski yıllarda ki maçları falan seyrediyorsun..İşte o kale arkalarında salkım saçak duran,yağmurun altında ıslanıp,o şarkıyı o tutkuyla söyleyen,o heyecanı duyan insanlar..İşçi sınıfı,alt kesim,5 pound vermiş maça gelmiş İngiltere’de veya Türkiye’de öyleydi biliyorsun..İnsanlar gidiyordu her kesimden,kenar mahalleden gelen yoksul çocuklarıyla,kolejde okuyan zengin çocuklarının bir arada olabildiği tek yerdi futbol stadları,samimi söylüyorum ben hiç görmedim böyle bir şey Türkiye’de

Tek yer orasıydı..İnsanları birleştiren sağcısı,solcusu işte dincisi ateisti,zengini fakiri..toplumun her kesiminden kürtü alevisi filan toplumun her kesiminden insan bir aradaydık mesela..Ve hiç kimse bilmezdi o farklılıkları..O birliktelik,takım tutkusu,takım coşkusu,onlar başka bir şeydi..Şimdi artık onlarda kaybolmaya başladı,futbol zenginlerin sporu oldu..yetmiş lira,yüz lira,yüzeli lira veremiyor insanlar maça gidebilmek için.

İngiltere’de de böyle oldu maalesef..5pound’tu ben chelsea maçlarına giderdim,1 poundta hamburgere verirdim,6 pound bak,o soğanlı büyük hamburgeri vardır biliyorsun.8-10 pound’la evden çıkıp maça gider gelirdin..Şimdi 70 pound chelsea’nin kale arkası.O da bulabilirsen.

-(emek ege) :insanlar ödedikleri paraya göre kategorize edilmiş durumda.

G.O: Yani bambaşka bir sektör haline geldi,Türkiye’de de öyle oldu.Biz harçlığımızla maça giderdik mesela..Şimdi hadi git bakalım gidebiliyor musun..? O yüzden o tutku,o keyif kayboluyor,tabiî ki bazı düzenlemeler,modern hayata uygun,güvenlik kriterlerine uygun bazı şeyler getireceksin.Ama futbolu öldürmeden bunları yapmak lazım bence.Brezilya’da bile futbol ölüyor,Brezilya’da tribünler boş.Seyrediyorsun herhalde.Niye..? Çünkü orada da bilet fiyatları yüksek,halk gidemiyor.Zenginlerin eğlencesi haline geldi futbol.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin