FIFA FUTBOLU BİTİRDİ

Dünya kupasına bir hafta kala FİFA kendi içinde yaşadığı güvenlik krizi vahim boyutlara ulaştı. Bu sefer kırmızı çizgiyi aştılar.Brezilya’da enkaz altında kalabilirler, temennimiz. Brezilya’da FİFA duvara toslayabilir(dört gözle bekliyoruz amiin). Futbolu, janjanlı bolun misali Halka yutturma hesapları alt üst olabilir, bence çoktan alt üst oldu. Takke düştü kel göründü atasözü tam yerinde de Blatter doğuştan kel, birde şu “yan cebime koy” pozları yok mu.

Futbolun resmi din olduğu Brezilya’da Halkın her ikisinden biri dünya kupasına pozitif bakmıyor, kafadan atmıyorum birileri araştırmış bkz; >> http://www.bloomberg.com/news/2014-03-24/fewer-than-half-of-brazilians-positive-on-world-cup-poll-shows.html

 

10428872_10203101068620404_324421666_n

 


Rio de Janeiro’da neredeyse her gün bir protesto var. Halk futbol morfinini yemiyor artık, hastane, okul istiyor dünya kupası yerine. Sao Paulo’da geçtiğimiz hafta polisle çatışmalar çıktı. Yine bir anti dünya kupası yürüyüşünde Brezilya formasına sokulan kuru kafa sıkıntı yarattı. Kuru kafa, dünya kupası için yapılan stat inşaatlarında hayatını kaybeden 8 işçiyi temsil ediyor.
Tam bu arada hafta sonu İngiltere’nin büyük gazetelerinden Sunday Times’da skandal patladı, güüüüm. Ama bizim Sopalı ‘da ki gençler biliyorlardı geçen hafta yazmışlardı, cin gibiler maşallah takip edin derim!
Nerde kalmıştık? He, skandal. Katar futbol federasyon yetkilisi Muhammed bin Hammam 2022 Dünya kupasını ülkesine getirmek için FİFA’ya 5 milyon Dolar rüşvet verdiği iddia ediliyor. Satın alınmış bir dünya kupası organizasyonu, 5 milyon ne ki şeyh Hammam çorabına sıkışmıştır.

İroni yapıyorum ama inanın içim sızlıyor. Hatırlıyorum ilk dünya kupası 1974’de seyrettim hatta Frankfurt’a Almanya-Polonya maçına gitmiştik, sırılsıklam ıslanmıştık. Sonra 1978 Arjantin, tribünlerden yağan konfetiler. Benim gördüğüm en güzel dünya kupası 1982 ve 1986. İtalya 1990 fena değildi fakat ABD 1994 bende film koptu. 2002 bizim açımızdan güzel geçti dünya üçüncüsü olduk. Ama yine de o eski tadı yoktu dünya kupasının. Ne tribünlerdeki eski coşku kalmıştı nede sahada joga bonito. Bir zamanların Sambacıları 4-4-2’den dem vurmaya başlamışlardı.

Günümüzün futbolu hızlandı, modernleşti kalmadı eski tadı. Futbolun başında duranlar parayı konuşturuyor. Statlar ruhun yitirmiş beton viraneleri sahalar pers halısı gibi futbolcuların formaları bile kirlenmiyor. Sanırım bazı futbolcular maça çıkmadan önce makyaj yapıyorlar.

FİFA 110 yıllık tarihinde en büyük krizini yaşıyor, tüm olanlar yetmedi evvelsi hafta unutulun başka bir skandal gün yüzüne çıktı. Afrikalı hakem Chaibou 2010 5 milli maçı manipüle etmiş. Olayın esas vahim olan tarafı Chaibou’ya 2012 yılında hakemliği bıraktıktan sonra araştırma açılıyor böylece cezada almıyor.

Gördüğünüz gibi dünya kupası bu sefer yine benden pas geçecek. Kahrolsun endüstriyel futbol…..!

Erdal GÜNGÖR

http://ultras-istanbul.over-blog.de/

 

zx

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin