FAUL ! FIFA’nın Karanlık Yüzü / Araştırma

Namı-diğer Adrew Jennings..

Ünlü araştırmacı ingiliz spor muhabiri.Bu abimiz daha önce kimsenin sızamadığı kadar derinlere inmiş ve FIFA’nın içerisinde dönen dolapları,rüşvetleri açığa çıkartmıştır. FAUL ! FIFA’nın Karanlık Yüzü olarak piyasaya sürülen kitabın ilk basımı 2007 tarihli.

Kitapta başta Sepp Blatter olmak üzere Joao Havelange,Jack Warner ve Horst Dassler hakkında çarpıcı çıkar ilişkileri iddaaları mevcut.Bunların en başında rüşvet skandalları,şaibeli FIFA ve UEFA başkanlık seçimleri var. Ayrıca Dünya Kupası’nın yayın ve pazarlama haklarını elinde bulunduran ISL ( International Sport Leisure )’nin üst makamlarında dönen rüşvet,karaborsa bilet skandalları,şaibeli turnuva eşleştirmeleri mevcut. Ayrıca siyasi çıkarlar uğruna Dünya  Kupası organizasyonlarının hangi ülkelerde düzenleneceğine dair ayarlamalar hakkında bilgiler mevcut.

En başlarda patlak veren rüşvet skandalı 1998’de ortaya çıktı.ISL tarafından 1 milyon İsviçre Frangı yanlışlıkla FIFA’nın hesabına yatırıldı.O dönem FIFA başkanı ise Havelange idi.

Ayrıca kitapta Sepp Blatter’ın altın yumurtlayan tavuğu diye nitelendirilen FIFA döneminde yaptığı harcamalar mercek altına alınmış.

Bir diğer iddaa ADIDAS ve Dünya Kupasının değişmeyen sponsoru Coca-Cola hakkında. Bu konu hakkında kitapta ” Sporun dili adeta yeniden yazılmıştı ve “sponsorlar”sözcüğünün yerini çok daha sıcak bir ifade olan ortaklar almıştı. Dönemin ADIDAS sahibi Horst Dassler bulundukları konumu kendi ağzıyla itiraf niteliğinde şöyle özetliyor;

“Adeta evrenin efendileri gibiydik.”

Bir diğer önemli iddaa ise FIFA başkanları Blatter ve Havelenge’nin ISL’den milyonlarca rüşvet aldığı. Bütün bu olaylardan sonra ise şirket iflas eder ve adli makamlar ISL’in bütün mal varlığına el koyar.Bütün bunların ardından Lozan mahkemesi ile FIFA arasında yapılan anlaşmayla rüşvet alan yetkililerin aldıkları parayı iflas eden ISL şirketine geri ödenmesi kararlaştırılır ve ne tuhaftır ki paraların FIFA tarafından ödendiği söylenir. Ve Lozan mahkemesi tarafından rüşvet alan üst düzey FIFA yetkililerinin isimleri gizli tutulmaktadır.

Ve FIFA,UEFA,Dünya Kupası Organizasyonları,Sponsorlar ve bunların reklam yüzleri olan ve destekçi futbol oyuncuları hakkında inanılmaz iddaalar mevcut.İşin en ilginci ise kimsenin bu iddaalar hakkında soruşturma ya da inceleme başlatmaması.Çünkü herkes pastadan payına düşeni alıyor.Gerek ülke yöneticileri,gerek Futbol Federasyonları,gerek sponsorlar ve reklam şirketleri,gerekse futbolcular.Herkes içinde bulundukları durumdan memnun ve ses çıkaracak makamları susturabilecekleri bir şey var; PARA ! Ve onlara dur diyebilecek,bu ve bunun gibi birçok FIFA ve UEFA destekli dayatmalara ve iddaalara sesini çıkartabilecek olan Ultra gruplarını da UEFA aracılığıyla tribünlerden silme peşindeler.

Sevdalısı olduğumuz,uzun yıllardan beri taban kesimin oyunu olan Futbolda dönen dolapları görmenizi istedim.Mutlaka okuyun ve yelpazenizi biraz daha genişletin. Andrew Jennings tarafından hazırlanan bu kitabı kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Bu arada Andrew Jennings kitabını minik ayıcıklarına ve taraftarlara adamış.

 casuallifeultra

20140427_204046

20140427_201338

20140427_201349

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin