Farkındalık

Ne zaman taraftar olursun veyahut ne zaman taraftar olmaya başlarsın? İç saha,deplasman,amatör branş demeden kovalamaya başladığında mı? Bağlı olduğun grubun her aktivitesine katıldığında mı? Yoksa sosyal medyada her dakika,her saniye takımınla alakalı bir şeyler yazıp,çizip,karaladığında mı?
Yoksa hepsini bir kenara bırakıp,rantsız,menfaatsiz birşekilde kalbinde saf temiz arma sevgisiyle bunların %1’ini yaptığında mı?
Sana rant ve menfaat uğruna dayatılanı kabul etmediğinde,bulunduğun yerden,mecradan dışlandığın zaman daha mı az taraftar olursun? Koca stadta tek başına bağırmak mıdır yalnızlık? Yoksa koca stadta tek başına boynunda atkınla haykırabilmek midir kalabalık?
Her dayatılanı ”kulübün menfaati için” diye senin gözüne sokulmaya çalışılanı kabul etmek midir taraftarlık? Dünyanın en pahalı formalarını giyip,en pahalı kombinelerini fişlenerek,stad içinde en pahalı sandviçi yiyerek,o koltuktan kalkmadan,haykırmadan takım tutmaksa olay ya günümüzde taraftarlık algısı değişti,ya da bizler?
Hangi ara bu kadar modern olduk,gol çizgisi teknolojisini kullanacak kadar? Hiç mi özlemeyeceğiz gol-gol değil tartışmalarını ? Bu kadar modern stada olan ihtiyaçlarımız nelerdi,başarı sadece büyük stadlarda mı geldi şimdiye dek te en büyük stadta biz oynuyoruz kavgası içine girdik? Tek kanal zamanlarında maçlarımızı gündüz vakti izlerken,hangi arar spider cam’de gol tekrarı izlemeden duramaz olduk biz? Zamanında stadtaki tek kamera maçı yayınlarken,şimdi stad odalarında ki yüzlerce kameralardan neden kendimizi saniye saniye izletir olduk ?
Gece yarısı bilet kuyruğuna girip arkadaşının götünde uyurken,kapalı kapma yarışlarından hangi ara devasa localarda en lüks yemekli en lüks içkilerle maç izler olduk biz?

HANGİ ARA PARANIN VE GETİRDİĞİ MODERNİZMİN BU KADAR KÖLESİ OLDUK ?
Bize dayatılanı saniyesinde kabul ettiğimiz zaman…
Koltuksuz içice,yan yana durduğumuz tribünler vardı ilk önce,dedilerki böyle olmaz,koltuk koyacaksın,isteyen oturacak,kaç kişi olduğunu her maç koyun gibi sayıcam.Tamam dedik.
Sonra dediler ki böyle her maç gişeden bilet satamazsınız biraderim verin bir şirkete onlar teknolojik şekilde satsın,onlarda yolunu bulsun,daha teknolojik olsun..10 lira verdiğin bilete 15 lirayı sorgusuz sualsiz vermeye başladık,ses çıkarmadık..
Sonra kart sistemi başladı,,kombinesi olan daha bir taraftar oldu..parası olmayana taraftarlık bile yaptırmadılar..1gün evvel gişede bilet almak için bekleyenler gitti,maça 5 dakika kala kartını okutup koltuklarına oturanlar geldi.. ”sosyete sosyete..şıngır mıngır sosyete””Hoop birader söndürün o meşaleleri !!! millet nefes alamıyor hem yanıcı stadı yakacaksınız lan ! ” diye başlayan cümlelerle meşaleler alındı bu seferde ellerden..yakanlara terörist algısı yapıldı holigan dediler,yaftaladılar. Buna da tamam dedik..neyse çektik..
”Yav arkadaş bu derbilerde bu adamlar gidiyor bi sürü kavga çıkıyor..deplasman yasağı gelsin,gidemesin amına koduklarım,hem 5000 kişi desteklese ne olur desteklemese ne olur” dediler..Deplasmanlarda bir anda uçtu gitti elimizden..yavaş yavaş,kalem kalem koskocaman bir silgiyle siliyorlardı ama sesimizi çıkartmıyorduk..
Bunlar kendi stadlarında da rahat durmazlar şimdi..Bir kanun çıkaralım,şöyle tavşanlı bişey olsun niyet çeker gibi taraftar ayıklayalım adına da 6222 diyelim,put gibi durmazlarsa alalım sokmayalım tribüne 1 sene, ‘ee abi nerden anlıcaz girip girmediğini? ‘gitsin her maç karakolda ilk yarı ikinci yarı imza versin lavuk işi ne hem üşenir gitmez deme dayarız 580 lira cezayı keşke gitmese haşmetlü devletümüze katkı sağlar
Bunlar sağılacak inek nasıl olsa..

Offf yetmiyor Zamkla mı yapıştırsak bunları koltuğuna?
Efendim bi kart çıkaralım,şöyle kredi kartı gibi hem harcadıkça kazandırsın mesela zara’dan %50 indirimli etek alabilsin kendine alan,hemde biz kazanalım?
Nasıl ulan? – efendim şimdi biz bunları ”passo” sağmıyor muyuz? Koyalım adını passolig,bu olmadan bilet kombine almak yok,yeni açılan bankalarımızdan da verelim birine satışını her bilet alındığında onlarda kazansın bizde kazanalım.her yılda yenileriz ,inanılmaz gelir..Bir de bu kartı alacaklardan anasının kızlık soyadlarından tut ev telefonlarına kadar butun bilgilerini isteyelim. Başkasının koltuğuna da oturmaları yasak olsun,zaten kameralarımız var höt dediğinde sus lan göt diyip yapıştırırız 6222’yi aldığınla kalır salak !
Dediler..Ve yine sustuk..sesimizi çıkarmadık..2014/2015 sezonundan itibaren tiyatro salonlarından bir farkı kalmadı büyük betonarmelerin..
Hiç farkındalık yaratamadık,hep kabul ettik,hep sağıldık..2 yıl sonra koskoca bir kazık koysalar stad girişlerine ve buna oturmayan stada giremez deseler ona bile oturacak insanlar var bu ülkede ne yazık ki.. Taraftar olduğumuzu iddaa ettik,her dayatılanı kabul ettik,aman abi kulüp menfaatleri dedik..hep biz düşündük,kimse bizi düşünmedi,nasılsa alırlar nasılsa yaparlar eşek gibi dediler..Ve şimdi o çok övündüğümüz tribüncülükten taraftarlıktan eser kalmadı..Belki o stadlara koltuklar koyulurken yapsaydık boykotumuzu şimdi her şey bambaşka olacaktı..Tribünler ülkelerin beklide ordularından daha fazla itici gücüdür.Kimse karşılarında duramaz,ama gerçek tribünün..
Farkındalık gerçekten en az insan olmak,iyi bir insan olmak için çok önemli..Şimdiden yaratmaya başlarsak,belki torunlarımızı kurtarabiliriz..Hiç olmazsa onlar rantsız,menfaatsiz özgür tribünlerde gırtlak patlatıp meşale yakarlar..Bizlerde mezarlarımızda rahat rahat uyuruz.. Eyvallah..

#StayUltra #SPF4

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin