Eric Cantona

Eric Cantona..

Fransız topçu.
Kafası bozuk,hırçın,saçından tırnağına futbolcu. Eric The King de diyebiliriz. Yedi numaralı adam. Forma yakasını kaldırmadan oynamaz bu mereti. Milli takımın teknik direktörüne küfür ettiği için takımdan uzaklaştırıldığı da var,tribünde küfür eden adama uçan tekme atmışlığı da. Arthur Rimbaud ve Jim Morrison’un yaktığı ateşi taşıdığını söylüyor. “Benim gözümde sanatçı; karanlık bir odayı aydınlatandır. Hicbir zaman 1970 dünya kupası finalinde Pele’nin Carlos Alberto’ya attığı pasla Rimbaud’nun ” ipler gerdim kuleden kuleye/pencereden pencereye çiçek bezekleri/ altın zincirler yıldızdan yıldıza/ve işte dans ediyorum dizeleri arasında bir fark bulamayacağım” demişligi var. “Milli marş okuyarak değil,öncelikle sokaktaki insanların sorunlarına duyarlı bir devrimci olarak Fransız olunur” diyerek memleketindeki ulusal kimlik tartışmalarına noktayı koymuş.

Bankalara sövüp sayıp : “çevremizde  bu kadar sefalet varken mutlu olamayız. Yapılması gereken şeyler var. Bugünlerde sokaklarda olmanın gösteri yapmanın anlamı nedir? Böyle yaparak kendinizi kandırırsınız. Devrimi başlatmak için elimize silah alıp öldürmeye de başlayamayız. Devrim gerçekten kolay bugünlerde. Sistem ne? Sistem bankaların iktidarı üzerine kurulmuş o zaman bu sistem bankalar üzerinden imha edilmeli” demiştir.
Oturup çay icebilecegimiz,”sopalı pankart” yapabileceğimiz abilerdendir. Bizdendir.

hrntkdl

1397898125361

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin