Endüstriyel Futbol ve E-Bilet

Futbol,siyah-beyaz dönemlerin,maçların radyolardan zar zor takip edildiği dönemlerden günümüze gelen evrenin hiçbir zaman öldüremeyeceği bir oyun.Alt tabanın ruhunu ortaya koyarak oynadığı bir oyun.(Du) Bir zamanlar..

Yaşımız çok eskiyi görmedi ama büyüklerimiz,videolar,resimler diye olgular var.Balçık sahada oynanan maçlar,iki farklı renkte kumaşın ortadan dikilerek arkasında sadece numarası olan ve her maçtan sonra defalarca yıkanan formalar,maçlara halkla beraber otobüste,sahilden,sokak aralarından yürüyerek gelen,futbolcular,eline yarım ekmek arası ayranını alıp gelen,hayattan anası bellenmiş fakat tek mutluluğu dikişli bir top ve gönül verdiği şehrin takımını destekleyen o masum hayat savaşı veren taraftarlar. Babasının elinden tutmuş,kuyruklarda stada girmeyi bekleyen,o tribünden babasıyla gol sevinci yaşamak isteyen masum güzel çocuklar.Keşke o dönemlere denk gelseydik.

O zamanlar sokaklarda beşerlikten takımlar kurulur futbol oynanırdı.Terli terli su içilir,beton zemine dizlerin üzerine düşülür,bazen küfredilir,kaybedince hırslanıp bir daha oynanır,akşam evde bir ton fırça yenirdi.Artık bunların hepsi terlemeden,yorulmadan yapılıyor. Lanet olası Playstation. Şimdilerde bunların esamesi okunmuyor.Ultra lüks stadyumlar,alttan ısıtmalı koltuk,drenajlı çim sahalar,büyük vitrinli localar,bir işçinin yüz bin katı kadar maaş alıp sahada formasını ıslatmayan,ferrarilerle gezen kansız futbolcular,futbolu ticari rant kapısı yapmış hain kulüp başkanları,sinsi ve satılık medya,futbol oyununu ve taraftarı İNEK GİBİ SAĞAN şirketler,futbol federasyonları UEFA , FIFA vesaire vesaire..

10372880_10152105503022466_5483577725849525875_o

Sonraları bütün bu saydığım oluşumlar bir şeylerden rahatsız olmaya başladılar.Fanatik taraftarlar.(Ultralar) Bu adamlar/kadınlar, sevdalısı olduğu renkler için ağlıyorlar.Ağlamak en samimi duygudur bana göre yer yüzünde.Bu yüzden yok cefa çeker,yok efendim cebinden para verir falan bunları zaten biliyorsunuz.Sevdası için ağlayan,seven,özleyen insan dünyadaki en samimi insandır.

Bu yüzden bu insanlar sevdasının sömürülmesini,enayi yerine konmayı sevmezler.Sevdası uğruna her şeyi göze alırlar.Bu insanlardan rahatsız olanlar yukarıda saydığım modellerdir.Endüstriyel futbolun hizmetkarları.Ve bunlar tribünleri burjuvazi bir ortama dönüştürüp,SAĞABİLECEĞİ ve her şeye tepkisiz kalacak taraftarları koltuklara yerleştirme peşindeler.

Onlar için fanatik taraftarlar her zaman onlara karşı çıkacak,sevdasının harcandığını,saf duygusunun sömürüldüğünü anladığında onlara karşı mücadele gösterebilecek insanlar olduğundan risk teşkil etmekteler. Bu bağlamda UEFA’nın kulüplere gönderdiği,ultraların tribünden temizlenmesi adına bildiriler var.

10464136_698106160225396_49897880985456705_n

Dünyada bir din gibi inanılan ve kutsal mekanları olan stadyum olan futboldaki rantı bu insanlar keşfetti ve bunu kullanarak herkesin evine,cebine,banka hesaplarına müdahale etmeye başladılar.Yüzlerce liradan satılan formalar,binlerce lira olan kombine kartlar,kulüpler tarafından kapitalist düzenin ürünü bankalarla ortak çıkartılan kredi kartları ve forex hesapları.Futbol oyununun çok dışarısında olan anlam verilemeyen bir sömürü düzeni.

Ve E-Bilet..
Deplasman,meşale,pankart yasakları yetmezmiş gibi şimdi E-Bilet uygulaması.İşte bizleri,ultraları,ağlayan insanları tribünlerden ayıklamak için düzenlenen pis,iğrenç tezgah.

Oturan,tepkisiz tribünler,sömürülen taraftarlar ve kazanan yöneticiler,medya,patronlar,bu kesimlerle işbirliği yapan ,uygulamaya tepki gösterenleri tribünlerde tartaklayan satılık taraftarlar,borsacılar, ve UEFA !

Savaşılacak,çok cephe var.Biz taraftarların yapması gereken çok iş var. Kenetlenip Beyoğlu’nda,İzmir’de,Ankara’da,Eskişehir’de,Antalya’da,Trabzon’da yapılması gereken çok fazla protesto yürüyüşü var. Uygulama hazır olabilir ama geç değil. İptal olana kadar direnmeli. Twitter’dan,web sitelerinden değil, Sokaklarda..

Bu uygulama düşene dek bu fanzin de E-Bilet direnişini göreceksiniz. Ağlamayı bilen taraftarlar; ne olur silkelenin ve buna bir dur diyelim. Güzel,tutku dolu,menfaatsiz,sömürüye karşı duran,gerçek sevgi için uğraşmayı hak eden güzel tribünlerimiz için.

Kahrolsun Endüstriyel Futbol #EBileteHayır #Casuallifeultra

Herkes tarafını belli etsin – Ensonhaber

bilet_5417

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin