E-Bilet Dedikleri İllet

14 Nisan 2011 tarihinde  Resmi Gazete’de yayınlanan 6222 sayılı “sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun”un 5.maddesinin 4.bendinde “Spor müsabakalarının yapıldığı alanlara girişi sağlayacak biletler, elektronik sistem üzerinden oluşturulur. Bilet satın almak isteyen kişilerle ilgili olarak, üzerinde adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve fotoğrafı olan bir elektronik kart oluşturulur…bilet satışları kişilere özgü elektronik kart üzerinden yapılabilir. Spor müsabakalarına, kişi ancak adına düzenlenen elektronik kart ile izleyici olarak girebilir.” maddesi ile hayatımıza girdi.

Kamuoyuna Sporda şiddeti önleyeceğiz diyerek sunulan bu proje aslında sadece sporda şiddeti düzenlemek için mi getirildi. Gelinen noktaya baktığımızda sporda şiddeti önlemek yerine daha bir çok şeye hizmet ettiğini görüyoruz.

Türkiye tribünlerinde yasanın ilk geçtiği zamanlarda çok ciddiye alınmayan bu durum son 1,5- 2 yıldır küçük çaplı muhalif tandanslı grupların gündeminde olmasına rağmen büyük tribün gruplarının pek üzerinde durmadığı (Bir kaç maçta açılan pankartlar haricinde) bir konuydu.

Pilot takımlar ile deneme yapılacağı söylenen uygulama birilerinin sabrı kalmamış olacak ki birden bire 1.Lig ve 2.Lig de uygulanmaya başlandı. Bu ani karar ile taraftarlar işin ciddiyetini anladı ve karşı duruşlar başladı. Hemen hemen her takımın büyük, küçük ne kadar grupları varsa E-Bilete hayır diyor, pankartlar açıyor, Taksim de yürüyüş düzenleniyor polisin saldırısı ile bir direniş sergileniyor, Beşiktaş – Galatasaray derbisinde Atalar, Unity Beşiktaş, Beleştepe, İki Direk arası, Bosphorus öncülüğünde boykot kampanyası başlatılıyor daha sonra Çarşı’nın desteği ile Boykot büyüyor ve sadece 8.125 E-Bilet satılıyor. Süreç Taraf-Der’in açtığı davalar ile devam ederek Mahkeme E-Bilet uygulanmasını durduruyor ama gel gör ki Hukuk tanımayan yöneticiler E-Bilet uygulanacağını duyuruyor.

Peki neden bu kadar çok istiyorlar E-Bileti? Sadece sporda şiddeti önlemek için mi?

Tabi ki Hayır.

E-Bilet ile yeni bir ekonomi kapısı yaratıp birilerinin servetlerine servet eklemek

Sevdamızı birileri maddi olarak peşkeş çekmek

Sokaklarda, Okullarda, Fabrikada dikizledikleri yetmemiş olacak ki birde bunları Tribünde izleyelim diyorlar,

Açıklamalarında ‘Vandallar’ diyerek taraftarları halkı gözünde ‘kötü çocuk bunlar’ diyerek ötekileştirmek

Gezi süreci ile başlayan Tribülenlerin yükselen sesine bir ayar çekmek. Ve biz ne istersek Tribünlerden o sesler çıkacak demek istiyorlar,

Kulüp yöneticileri kol kola girerek herkesi kontrol altına alıp kötü yönetilen bir takımın maçında belkide Yönetim İstifa sloganın önüne geçmek

Taraftar gruplarının örgütlü hareket etmesinin önüne geçmek. Çünkü örgütlü her alan yönetenler için korku demek.

Siz stadyumlara gelin ama bizim istediğimiz gibi gelin demektir E-Bilet. Sadece Tüketin demenin taraftara parandan başka bir şeyini istemiyoruz demenin elektronik adıdır.

E-Bilet Tribün kültürüne darbe vurmaktır. Taraftarların yaratıcılığının önüne set çekmektir. Sevdamızın sınırlarını çizmektir. Arma’ya olan aşkı para ile satın almaktır. Deplasman otobüslerinin tekerlerinin havasını indirmektir E-Bilet.

Siyasi, Ekonomik ve Tribün kültürü olarak E-Bilete hayır demek için daha bir çok neden sayabiliriz ama fazlada uzatmanın manası yok gibi.

İçinde Tribün kültürü sevgisi olan ve bu kültürün devam etmesi gerektiğine inanan herkesin bu İllete karşı barikata bir taş ile destek olmak zorunluluğu vardır.

E-Bilet dedikleri illet Tribünleri hizaya çekemeyecek.

 

SOLyanım

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin