Düşmeyin buralara

1  Türkiye’de tribünlerin tanıtılabilmesi, Türk tribünlerinin gücünü anlatabilmesi için alt yapısı kuvvetli olan internet sitelerinin çok az olduğu bir gerçek. Maksadı Türk tribünlerini konuşmak, tribünlerin heyecanını paylaşmak, tribünlere zararı

olduğu düşündüğü her şeye karşı çıkmak olan Sopalipankart.com’da elimizden geldiğince bir şeyler karalamaya, içimizdekileri dökmeye çalışacağız. İşimizin zor mu yoksa kolay mı olduğunu öğrenmek için biraz vakit gerek, hepimize kolay gele.

 

Süper ligin ilgi odağı olmasından kendine pek yer bulamayan, fakat süper şeylerin döndüğü, futbolun konuşulduğu, il takımlarının, semt takımlarının kendini ortaya çıkarmaya çalıştığı liglerden birisi de 2.Lig. Şampiyonluğa oynayan takımların mazisi, mazisi olan takımları yenen semt takımları ve daha neler neler aslında alt ligler de.

 

Bir Ankaragüçlü olarak ilk defa gördüğüm deplasmanları, çoğu halı sahadan beter olan stadları, deplasman çilesi çeken, bu liglere çok yakışmayan tribünleri yazmak biraz zor olacak. Taraftarın işi takımını desteklemektir elbet, deplasman seçmez. Gittiği deplasmanlar da takımını izlediği stadlardır o takım taraftarına asıl koyan. Elimizden geldiğince yazalım buraları. Ama siz siz olun düşmeyin, gelmeyin buralara.
Lig başlamadan önce 2.lig kırmızı ve beyaz gruptaki takımların gideceği stadlara bakmıştım. Deplasman tribünü olmayan stadlardan tutunda “keşke hiç olmasaymış” dediğimiz stadlara gidecekti taraftarlar. Mesela 2.lig kırmızı grupta Play-Offlara kalan Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor’un stadı sadece 1540 kişilik. Bunun gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz çok stad var. Dediğimiz gibi taraftar deplasman seçmez,seçmemeli. Çilesini çektiği takımın sefasını süreceği yılları belki çok bekleyecek, o gün gelene kadar direnmeli.

 

3

 

2.lig’de mazisi olan büyük takımlar var. Mesela bu sene büyük sıkıntılar çeken hatta kırmızı gruptan düşmekten son maçlarda kurtulan Altay gibi. 100.yıllarını kutlarken taraftarlarına olur olmadık dertler çektiren, taraftarın bir üst lige çıkma hayallerini küme düşüren Altay’la süper lig’de karşılaşırız bir gün umarım. Taraftarın kurduğu hayaller her sene artarak devam edecektir, biz bu hayaller için gelmişiz dünya’ya.

2
Deplasmana gidilir, deplasmanın tadının çıkması için rakip takımın taraftarı olması gerekir. 2.Lig’de tribünlerini dolduramayan semt takımları deplasman tribünlerini üzer birazcık, çünkü maçın tadı çıkmaz. Göztepe’de taraftarıyla birlikte bu lige yakışmayan takımlardan. Bu hafta 2.lig Beyaz grupta Giresunspor’un puan kaybetmesi, Göztepe’nin de puan alması durumunda şampiyon olarak PTT 1.Lige yükselecekler. Gönül istiyor ki Play-off finalinde karşılaşalım, Göztepeli arkadaşlara her takımın çektiği çileli yolda başarılar dileyelim.

4

 

2.ligde en zevk alınan deplasmanlardan biriside büyük ihtimalle Eyüp Sultan deplasmanıdır. Hangi takıma ne derecede saygı göstereceğini bilen, besteleriyle 2.ligi zevkli hale getirmeye çalışan bir taraftarı var. Fakat mazisi eski olan takım taraftarlarının takımlarını görmek istemeyeceği bir stadda Eyüp Sultan’da. Kale arkası ve Maraton tribünlerinden başka tribünü olmayan, futbolcuların vurduğu topların saha dışına çıktığı bir stad. Dediğimiz gibi, düşmeyin buralara.

 

 

 

Yazamadığımız daha çok semt ve süper lig görmüş takım var TFF 2.liginde. Düşecek takımların düşmediği, düşmeyecek takımların düştüğü bu ligleri kimse görmesin. Umarım Ankaragücü’nün de son görüşü olur. Görmediğiniz ligleri, görmemeniz umuduyla bitirelim yazıyı.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

semtimiz sevdamiz