DÜNYANIN TEK GÜNAH KEÇİLERİ TRİBÜNCÜLER Mİ ?

Galiba…yok canım kesin tribüncüler! Neden mi? Size iki örnek, ikisi de İngiltere’den. Futbol aleminin burjuva güruhunun her fırsatta bize sürekli örnek gösterdiği İngiltere’den.

Herkesin cici, cici formalarını giyip ailece maça gittiği, sinemada filim seyreder gibi futbol maçı seyredenler sürüsü. Sade heyecanlı pozisyonlara hooouuuuvvvv sesleri çıkaranların ülkesinden iki çarpıcı örnek;
1.İlk örneğimiz 2 Middlesbrough taraftarının başına gelen garip olay. İngiltere’de futbol taraftarı iseniz sade gittiğiniz statlar, tutuğunuz takımın yanı sıra takıldığınız lokallere de dikkat etmelisiniz. Yoksa maç seyretmeye gittiğiniz lokal ilerde başınıza büyük olaylar açabilir! Tony McManus ve arkadaşı 2002 yılında gittikleri bir lokal 8 sene sonra başlarına büyük bela oldu. 2002 senesinde Tony ve Arkadaşı London kentinin Tottenham semtinde bulunan ve Middlesbrough holiganlarının mekanı olarak bilinen lokalde maç seyrediyorlar. Fakat, o mekanda önceleri sürekli olay çıktığından ikisi de habersiz, tesadüfen oradalar.
Aradan sekiz yıl geçer. 2010 senesinde Tony ve arkadaşı Güney Afrika’da düzenlenen futbol dünya kupasına hazırlık içindedir. Uçak biletleri, kalacakları hotel hepsi hazır yolculuğa gün sayıyorlar. Ama oda ne yola çıkmaya birkaç gün kala savcılıktan mektup gelir. Tony ve arkadaşı 2002 yılında gittikleri malum lokale girişleri CCTV(mobese) kameraları tarafından kayıt edilmiş. Yukarda bahsettiğim gibi, lokal polisin yakın takibe aldığından dolayı mekanı ziyaret eden herkes otomatikman fişleniyor. Maç seyretsin seyretmesin. Mekana gelenler hayatlarında hiç suç işlemse, polis sicili olmasa bile potansiyel suçlu sayılıyor! Ve bu sebepten dolayı Tony ve arkadaşı Güney Afrika’ya gidemiyorlar. Masraflarının karşılanmaması cabası. Uzun yıllar süren mahkemeden sonuç çıkmıyor, polis delileri geçerli sayarak iki futbol taraftarı aleyhine karar veriliyor.
2. Gelelim diğer garip örneğimize, yine İngiltere’den. Bu sefer mağdur olan bir Manchester United taraftarı, suçu sırt çantasında yolda içmek için aldığı birkaç kutu bira ve son kalan kutuyu unutması. Jamie Bazley gittiği Newcastle deplasmanına St. James’ Park stadına giriş yaparken güvenlik güçlerinin çantasını aramasında unuttuğu kutu biranın çıkması başına bela olur. Jamie, girişte güvenliğe durumu anlattıktan sonra kutu bira güvenlik tarafından alınır, sözlü uyarılıp serbest bırakılır. Olay kanun gereği Manchester United kulübüne bildirilir. Fakat kulüp Jamie’nin savunmasını kabul etmez! İşin garip yanı yeni sezon için kombinesi yenilenen Jamie Bazley kulüp ve Futbol federasyonu işbirliği sonucunda süresiz yurtiçi ve yurtdışı deplasman yasağına çarptırılır! Jamie kızgın, nasıl bir zalim dünyanın içinde yaşadığını anlamıyor. Açıkçası bende anlamakta güçlük çekiyorum, sen adamın kombinesini yenile ardından yurtiçi yurtdışı deplasman yasağı ver. Sadistliğin farklı boyutu üstüne birde fantezi yapmışlar.
Jamie kulüpten gelen uyarı mektubunu Twitter de paylaştı;

Şu saçma uygulamaya söyleyecek fazla bir şey yok. Olay İngiltere’de duyulduktan sonra Jamie Bazley’e tüm futbol taraftarlarından destek geldi tribünlerde pankartlar açarak uygulama protesto edildi.

14 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe koyulan ve futbol maçlarında uygulanan pasolig kartı ile benzer vahim olaylar kesin yaşanacak! Ve bu yüzden şu lanet kartı tüm taraftarlar boykot etmeli! Eğer uygulama devam ederse ilerde en ufak olayda ebediyen statta maç seyredemeyecekler! Olur ya insanlık hali, maç esnasında heyecandan hakeme yada oyuncuya salladığınızda yaka paça stattan atılacaksınız. Sonra mı? Bu uygulamanın esas can yakan yönü, futbol maçlarında karıştığınız her hangi ufak olay sicilinize işlenecek ve ilerde karşınıza çıkacak. Öğrenciyseniz eğitiminizi devam ettirmeniz tehlikeye girecek istediğiniz okula alınmayacaksınız. Tüketici kredisi için başvurduğunuz banka talebinizi geri çevirecek ve daha nice zulüm, baskılara maruz kalacaksınız artık orasını siz düşünün.

Öyle bir dünya içinde yaşıyoruz ki, artık zengin, orta direk, fakir sınıflandırması kalmadı. İki tür kategori var “Ezenler ve Ezilenler!”

Erdal Güngör – http://ultras-istanbul.over-blog.de/  SPF 10.SAYI

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin