Dünya Kupası ve Ekmek

Bilindiği üzere Dünya Kupasının başlamasına sayılı günler var ve bu yıl turnuva Brezilya’da yapılacak.Fakat turnuvanın başlamasından birkaç ay öncesine kadar Brezilya halkı tarafından Sap Paolo kentinde turnuva protesto edildi.Ve her geçen gün turnuva daha çok protesto ediliyor.Geçtiğimiz Konfederasyon kupasında da hükümet,yüksek kamusal taşıma ücretleri,kamusal hizmetler ve siyasi yolsuzluklar yüzünden protesto edilmişti.Gelelim Dünya Kupasının neden protesto edildiğine.

Bilindiği üzere Brezilya halkı epeyce uzun bir yıldır açlık,sağlık,iş,okul vb sebeplerle baş etmekte.Ve halen ediyor.Bunun yanında ise hükümetin kamusal hizmetlerin,okul,sağlık,sefalet,iş ve bunun gibi Brezilya halkına ait birçok sorun varken Milyarlarca Euro harcayarak organizasyona ev sahibi yapması Brezilya halkını çoktan sokaklara döktü.Binalar,araçlar,polis araçları ve birçok kamusal araçlar kundaklandı.Protestolar,eylemler ve yürüyüşler yapıldı.Çıkan çatışmalarda birçok insan yaralandı ve hayatını kaybetti.Protestocular Brezilya takım otobüsüne saldırdılar Göstericiler, Rio de Janeiro’da milli takım oyuncularını antrenman sahasına götüren milli takım otobüsünün önünü keserek sopa ve tekmelerle otobüse saldırdı.Dünya yıldızlarının da aralarında bulunduğu futbolcular soğukkanlılıklarını koruyup araçta kalırken, polis, göstericileri otobüsten uzak tutmakta hayli zorlandı.

page

Fakat bunun yanında bu işin ekmeğini yiyenlerde var.UEFA,FIFA ve bunların partnerleri olan en başta ADIDAS ve Coca-Cola olmak üzere Hyundai,Emirates,Sony,VISA olmak üzere sponsorlardan Castroll ve McDonalds gibi.. Ve tabi ki bu organizasyona gözü kapalı destek olan sanatçı ve futbolcular.. Brezilyalı futbolcular dahil herkes bu duruma sessiz kalıyor,belkide ÇARESİZ !

Burada sorulması gereken sorulardan bir tanesi bunca yolsuzluk iddaaları ve bunca kamusal sorun varken NEDEN BREZİLYA ve NEDEN SONRASINDA KATAR ? Ukrayna’da çatışmalar yüzünden Shaktar’ın Şampiyonlar Ligine alınmaması söz konusu iken kriz içinde olan Brezilya’ya turnuvanın verilmesindeki nedenler ne? Katar’da oynanacak olan herhangi bir organizasyonun sizce Futbol Oyunu için değeri nedir?Katar’da futbolu neyin beklediğini biliyor muyuz? Ben hemen söyleyeyim; Ultra Lüks zenginler,Şehyler,Ağababalar,ülke baronları,yüksek katlı binalar,bahisler,parayı kıracak olan sponsor şirketler..Yüzyıllardır oynanan,taban kültürün balçık sahasından gelen bu temiz ve güzel oyunu bekleyenler bunlar.

Yazıma Napoli-İnter maçında İnter Ultralarının açtığı o efsanevi pankartla son veriyorum;

Medya tribüncülere önem vermez, fakat taraftar coşkulu tezahüratları ile tribünü canlı tutuyor. Tüm bunları çıkarın futbol bir hiçtir! Futbol tutku dolu bir hikayedir ve sonsuza kadar böyle kalacak! Tutkusuz futbol ruhsuz, ölü bir bedene benzer. Çayırın üzerinde bir topun peşinde koşan 22 kişi. Futbolu kıymetli kılan Tribünde Taraftardır!

Futbolun beyni, kalbi, ruhu ayakta kalmasını sağlayan tek gelir kaynağı TARAFTARIDIR!

#casuallifeultra

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin