Dünya Kupası Savaşları

Bilindiği üzere Dünya Kupası organizasyonu başladı.Ve bu yıl turnuva Brezilya’da yapılıyor. Ve ayrıca 2016 Olimpiyatlarıda Brezilya’da yapılacak. Dolayısıyla Brezilya aynı zamanda Olimpiyatlara da hazırlanıyor. Fakat Dünya Kupasının başlamasından birkaç ay öncesine kadar Brezilya halkı tarafından Sao Paolo kentinde turnuva protesto edildi.Ve her geçen gün turnuva daha çok protesto ediliyor.

Geçtiğimiz Konfederasyon kupasında da hükümet,yüksek kamusal taşıma ücretleri,kamusal hizmetler ve siyasi yolsuzluklar yüzünden ve Konfederasyon Kupasına yapılan aşırı yatırımlar sebebiyle 1 milyona yakın Brezilya vatandaşı tarafından protesto edilmişti.

202637

 

Peki bu kupa kimin için ? Bu organizasyondan kimler kazanıyor? Kimler Kaybediyor? Organizasyonun Brezilya’ya verilmesinde Brezilya vatandaşının artıları neler? Futbolun en çok sevildiği,sambaların yapıldığı,Dünyanın en kaliteli futbolcularının çıktığı bu ülkede neden bu futbol organizasyonu istenmiyor? Brezilya halkı Dünya insanlarına neyi duyurmak istiyor? Bunca kan ve gözyaşı neden dökülüyor ve sokaklarda çocuklar katlediliyor? Organizasyon saatlerinde sokaklar neden boşaltılıyor ve neden yerel basın yok? Neyi gizlemeye çalışıyorlar?Gelelim Dünya Kupası organizasyonunun neden protesto edildiğine;
Bilindiği üzere Brezilya halkı uzun yıllardır açlık,sağlık,iş,okul vb sebeplerle baş etmekte.Ve halen ediyor.Bunun yanında ise hükümetin kamusal hizmetlerin,okul,sağlık,sefalet,iş ve bunun gibi Brezilya halkına ait birçok sorun varken Milyarlarca Euro harcayarak organizasyona ev sahibi yapması Brezilya halkını çoktan sokaklara döktü.

Dünya Kupası ekonomisini yürütebilmek uğruna, başta sağlık ve ulaşım olmak üzere kamu harcamalarından kısıldı. Stat-otel-yol inşaatlarının yapıldığı birçok yoksul mahalle sakini taşınmaya zorlandı. Dünya gelir adaletsizliğinin en çok olduğu bir ülkede şu ana kadar Dünya Kupası için 14 milyar dolar harcandı.Binalar,araçlar,polis araçları ve birçok kamusal araçlar kundaklandı.Protestolar,eylemler ve yürüyüşler yapıldı.Çıkan çatışmalarda birçok insan yaralandı ve hayatını kaybetti.Protestocular tarafından Brezilya takım otobüsüne saldırdılar oldu.

Protestors Rally In Rio On First Day Of 2014 World Cup

 

Çatısız İşçiler Hareketi’nin (MTST) çağrısıyla 10 bin kişi, Dünya Kupası açılışının yapılacağı Itaquirao Stadı’na çıkan yolu trafiğe kapadı. Akşam saatlerinde Vila Matilde metro istasyonu önünde toplanıp yürüyüşe geçen binlerce kişi 3,5 kilometrelik konvoy oluşturarak stada çıkan yolları kesti.Ayrıca Dünya Kupası için stadyum hazırlıklarının planlanandan daha yavaş gitmesi sebebiyle Brezilya hükümeti acil önlemler almaya başlamıştı.

Ve bu acil önlemler sebebiyle sokaklarda çatışmalarda halk bedelini kanlarıyla ödüyor.Stadyum inşaatında ise şu ana kadar 10 ölü mevcut. Sokaklarda ise Polis tarafından öldürülenlerin sayısı sadece çocuk olarak 45. Bunun yanı sıra hükümet, Dünya Kupasının düzenleneceği şehirlerin etrafındaki varoş diye adlandırılan mahallelerin kaldırılması için düğmeye bastı. Bu yüzden birçok yerel halk evlerinden mecburen atılmak durumunda kalıyor.Organizasyon sebebiyle artan kiralar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar var birde. Hükümet, bu insanlar için toplu konutlar yapmak yerine milyarlarda dolar harcayıp Dünya Kupası organizasyonu düzenliyor. NEDEN? Çünkü Brezilya’ya gelen turtist ve taraftarların zevkli günler geçirmesi için.Tabi ki bu işin görünen tarafı. Bir de bunun Rant tarafı var.Ülkede kötü yaşam koşullarına, gelir eşitsizliğine, işsizliğe, şiddete ve yolsuzluğa karşı eylemler geçtiğimiz Haziran ayında başlamıştı.

10440689_10152641555773054_1011884015121279453_n


Bu koşullar ve olanaksızlıklar altında olimpiyatlar için yapılan harcamaların gereksizliği, yapılan inşaatlar için bir çok yaşam alanının tahrip edilecek olması, halkı evlerini terketmek zorunda bırakılacak olması ve zor çalışma koşullarının işçilerin yaşamları üzerinde oluşturacağı tehlike; ülkede olimpiyatları asıl hedef haline getirdi.


Bpi1yjXIcAEO5Hz

 

“FIFA gelir, sirkini kurar, hiçbir masrafa katılmaz, sonra da her şeyi alıp götürür,” Romario

Fakat bunun yanında bu işin ekmeğini yiyenlerde var.UEFA,FIFA ve bunların partnerleri olan en başta ADIDAS ve Coca-Cola olmak üzere Hyundai,Emirates,Sony,VISA ardından sponsorlardan Castroll ve McDonalds gibi.. Ve tabi ki bu organizasyona gözü kapalı destek olan sanatçı ve futbolcular.. Brezilyalı futbolcular dahil herkes bu duruma sessiz kalıyor,belkide ÇARESİZ !Burada sorulması gereken sorulardan bir tanesi bunca yolsuzluk iddaaları ve bunca kamusal sorun varken NEDEN BREZİLYA ve NEDEN SONRASINDA KATAR ? ( Ben SopaliPankart’ın web sayfasında NEDEN KATAR? diye yazdıktan haftalar sonra Sepp Blater’ın Katar’dan rüşvet aldığı söylentiler çıkmaya başladı.

Bq9OUbFCUAAoURr

Ve Dünya Kupasının Katar ayağı iptal edilebilir.Çünkü deşifre oldular.Belki de Blatter miyadını doldurmuştur ne dersiniz?  Ukrayna’da çatışmalar yüzünden Shaktar’ın Şampiyonlar Ligine alınmaması söz konusu iken kriz içinde olan Brezilya’ya turnuvanın verilmesindeki nedenler ne? Katar’da oynanacak olan herhangi bir organizasyonun sizce Futbol Oyunu için değeri nedir?Katar’da futbolu neyin beklediğini biliyor muyuz? Ben hemen söyleyeyim; Ultra Lüks zenginler,Şehyler,Ağababalar,ülke baronları,yüksek katlı binalar,bahisler,parayı kıracak olan sponsor şirketler..Yüzyıllardır oynanan,taban kültürün balçık sahasından gelen bu temiz ve güzel oyunu bekleyenler bunlar.

Koltuklarımızda oturup Dünya Kupası için maç keyfi yaparken, umarım Brezilyalılar’ın neye isyan ettiğini düşünme fırsatımız olur. Bu ülkede yaşayan insanlar daha iyi eğitim,sağlık ve yaşam koşulları beklentisi içerisindeler.

Son olarak Gol çizgisi teknolojisi Dünya Kupası ile birlikte hayatımıza girmiş oldu. Lan goldü değildi tartışması sona erecek. Bakarsınız ilerleyen yıllarda yan hakemler kameralı birer robot olur ofsaytı milimetrik belirlerler. Kim Bilir !Yazıma Napoli-İnter maçında İnter Ultralarının açtığı o efsanevi pankartla son veriyorum;
Medya tribüncülere önem vermez, fakat taraftar coşkulu tezahüratları ile tribünü canlı tutuyor. Tüm bunları çıkarın futbol bir hiçtir! Futbol tutku dolu bir hikayedir ve sonsuza kadar böyle kalacak! Tutkusuz futbol ruhsuz, ölü bir bedene benzer. Çayırın üzerinde bir topun peşinde koşan 22 kişi. Futbolu kıymetli kılan Tribünde Taraftardır!
Futbolun beyni, kalbi, ruhu ayakta kalmasını sağlayan tek gelir kaynağı TARAFTARIDIR!

fe4087d6-a716-489a-ba02-424d725230dd-620x413

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin