Dilsiz Şeytanlar – FuckRioOlympics2016

Bildiğiniz üzere 2014 Dünya kupasının ardından Olimpiyatlar’da Brezilya’nın ikinci büyük şehri Rio de Janeiro’da yapılıyor. Protestolar ise aylar öncesinden başladı. Buna rağmen Brezilya hükümeti organizasyonun açılışını yaparak karşı tavrını göstermiş oldu.

Konfederasyon kupasında da hükümet,yüksek kamusal taşıma ücretleri,kamusal hizmetler ve siyasi yolsuzluklar yüzünden protesto edilmişti. 2014’te ise hükümet Dünya Kupası organizasyonunu gerçekleştirdi. Brezilya halkı aylar öncesinden turnuva sonuna kadar Brezilya hükümeti ile sokaklarda çatışmış bir çok insan polis kurşunu ile hayatını kaybetmişti. Bunların sebeplerinden bazılarını kısaca hatırlatacak olursak; Brezilya halkının içerisinde bulunduğu işsizlik,yoksulluk,eğitim,sağlık gibi sosyal,kültürel ve yaşamsal sıkıntılardı. Ülkede bu gibi sorunlar varken Brezilya hükümetinin milyar dolarlar harcayarak oluşturduğu organizasyon halk tarafından tepkiyle karşılaşmıştı. Bir çok yoksul insan mahallelerinden edilmiş, evleri yağmalanmış, polise mukavemet gösterenler içeri alınmış ve sokakta başı boş dolaşan hayvanlar turistleri rahatsız etmemesi için katledilmişlerdi. Bunları Dünya Kupasından aylar önce yazmıştık..

Dünya Kupası ve Ekmek – http://www.sopalipankart.com/dunya-kupasi-ve-ekmek/

Dünya Kupası Savaşları – http://www.sopalipankart.com/dunya-kupasi-savaslari/

Fifa Futbolu Bitirdi – http://www.sopalipankart.com/fifa-futbolu-bitirdi/

Ve bütün bunlardan iki yıl sonra Olimpiyatlar Brezilya’da yapılmaya başlandı. Değişen tek şey organizasyonun boyutuydu. Yoksulluk,eğitim,açlık,şişsizlik halen doruktayken , Brezilya hükümeti 2 küsür milyar dolar harcayarak tekrar bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Hemde bütün tepkilere rağmen.. Organizasyona 20 gün kala olimpiyat meşalesi Brezilya’dan geçti. Ve protestocular tarafından yangın tüpüyle söndürülmeye çalışıldı.

Brezilya halkı, böylesine sorunlar karşısında,ülke insanının içinde bulunduğu durumlara rağmen büyük organizasyonlara milyarlarca dolar para harcanmasına son derece tepkililer. Ama yinede Rousseff gerekirse halka karşı kuvvet kullanarak organizasyonun karnaval havasında geçmesini sağlamaya çalışıyor. Fakat arka sokaklardaki varoşlarda tamamen sessizlik hakim. Çünkü herkes evlerini terk etmeleri konusunda kaba kuvvet ve tehditle karşılaştı. Brezilya hükümeti, Olimpiyat oyunlarında herhangi bir durum olmaması için bunu kaba kuvvete karşı bir bahane olarak kullanıyor.

Bütün bu olan bitene karşı da kulaklarını tıkayan dünya basını Brezilya arka sokakları hakkında hiç sesini çıkartmıyor ve ülkenin havai fişekli taraflarını gösteriyor. Ana akım medya buna engel olduğundan dolayı kimsenin sokakta yaşananlar hakkında bilgisi olmuyor malesef. Böylelikle sorunsuz bir şekilde organizasyonun devam ettiği izlenimini kakalıyorlar millete.. Reklamlarda,afişlerde,televizyon videolarında gösterilen şeyler Rio sahilleri, güneş,kum,plaj ve bikinili kadınlar.. Diğer yanda ise sırf bu organizasyon yüzünden şiddet gören,temel hak ve özgürlükleri hiçe sayılan Brezilya halkı. Bu bir vahşettir.

Brezilya’da şuan OHAL durumu olup, istenilen eve baskın yapılarak, şiddet uygulanıp alı konma yetkisi polise verilmiş durumda. Biletlerin ise sadece pahalı olanlarının satılması, organizasyonun burjuvaya hitap ettiğini gösteriyor. Halk bu organizasyona tamamen yabancı. Brezilya halkı,işsiz,aç,burjuva organizasyonundan dolayı kendi hükümeti tarafından zulüm görüyor,evlerinden oluyor,taciz ediliyor,öldürülüyorlar. Bütün bunlar olurken bunlara ses çıkartmayan kurum,kuruluş,medya ve sponsorlar dilsiz şeytanlardır.

rio-protesto

 

Öngörü ve yorumlama önemli şeylerdir. Ezbere bilgiler sadece idare eder.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin