DIAZ – DON’T CLEAN UP THIS BLOOD – 2012 ( FILM )

Şaşalı Holivud filmlerinden, çizgi roman kahramanlarının kapışmalarının olduğu filmlerden vaktiniz kalırsa size güzel bir film önereceğiz. Adı DIAZ-Don’t Clean Up This Blood ( Bu kan temizlenemez )

2012 İtalyan Daniele Vicari yapımı bu film, küreselleşme karşıtı olan bloğun Genova’da 2001 Temmuzunda yapılan G8 Zirvesine karşı yürütülen protestoyu anlatıyor. Bu dönemlerde İtalya’da Ultralar ile Polis husumeti tavan seviyedeydi. Karşılıklı olan ölümler ve çatışmalar bunu daha çok körüklüyordu. Ve G8 zirvesi bu husumet için tam bir intikam savaşıydı. G8’den önce Mart 2001 Napoli’de düzenlenen Global Forum’da çıkan olaylar G8’in habercisiydi.

Bu film, bir okula kendini kapatan 93 protestocunun ve dışarıdaki protestocuların gördüğü aşırı düzeyde polis şiddetini , Carlo Giuliani’nin dibindeki bir polisin silahından çıkan kurşunla nasıl başından vurularak katledildiğini anlatıyor. Polis şiddetinin boyutlarını temsil ediyor.

Diaz, G8 zirvesini en iyi şekilde anlatan ve temsil eden filmdir bize göre. Eylül 2014’de yazdığımız makalede  http://www.sopalipankart.com/cenova-20072001-unutursaniz-sizde-suclusunuz/ bu konu hakkında yeterince detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

“ GENOVA 20/07/2001 UNUTURSANIZ SİZDE SUÇLUSUNUZ ” CARLO GUILIANI

Son olarak; ne bu metin, ne de 2014 yılında Carlo Giuliani için yazdığımız G8 zirvesi malalesi alıntı ya da WIKIPEDIA’dan çeviri değildir. Bütün makalelerimizde olduğu gibi bu makale ve yorumlar tamamen yazar kalemlerinden çıkmadır. Piyasadaki ezbere hesaplardan değildir. Herkese açık platformlarda belli başlı konular paylaşıldığında alıntı yapılan mecranın belirtilmesini dileriz.

Ultra Kalın – This is What Democracy Looks Like

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin