Biri Fanzin Çıkartsa Da Okusak.. Bir SPF Romanı 1 SPF#6

Biri Fanzin Çıkartsa Da Okusak.. Bir SPF Romanı – SPF#6

Uzun yıllardır Endüstriyel Futboldan dem vuruyorduk. Yapılan modern stadyumlar, kaybolan taraftarlık ruhu, yasaklar,engeller. Artık eskisi gibi tribünlerin havası kalmamıştı. Profesyonel ligi vuran bütün yasaklar,engeller,rantlar alt ligleri ve amatör ligleri de vurmaya başlamıştı.  Hep bir blog kuralım,iki bilemedin üç günde bir yazalım,farkındalık yaratalım istiyorduk.Kimimizin vakti olmuyordu,kimimizin önünde askerlik engeli vardı.Şu askerliği aradan çıkartsak öyle başlasak diyorduk. Önce bi blog kurarız sonra bi fanzin denemesi falan yaparız, kendi çevremizde döndürürüz.Üzerinde sigara yanığı olur,arada küfür ederiz sinirlenince,pikseli bozuk resimleri,kahve yada çay lekesi olur,yazarken ağlarız,bazen seviniriz,kimi yeri silik çıkar diyorduk.

Türk tribünlerinde fanzin kültürü pek gelişmiş değil.Fakat Avrupa’da özellikle alt ligler olmak üzere çok sağlam fanzinler oluşturan taraftar grupları var. Türkiye’de Pankart Fanzin,Tribün Dergi,Boys Of Hell,Curva Nord Fanzin,07 Fanzin (Antalya),1717 – Kuva-i Kaf Sin Kaf ( Karşıyaka ), 1907 Gençlik,Afutbol,Alkaralar Fanzin,Anavarza Zine,Ankara Üni,Papazın Çayırı,Parçalı Fanzin,S.A.G.S,Cefakar Maraton,Semtimiz Sevdamız,Çıkışta Vukuat Var,Deplase,SolAçık,Tebe Volimo,Sokak/İmalat-ı Harbiye,Turuncu,Ya basta,Heri Fanzin,Kartal Adam,Ver Leftere ve belki bilmediğimiz onca değerli Türk Tribün Taraftar fanzinleri..

Avrupa’da ise Rangers,Ultras Life,Curva Nord,Ultras Hellas,Super Tifo,To My Kibice,Landserown Fanzine,Der Goldene Reiter,Super Dragoes,Bordo Fan,Offside ve daha onlarca mükemmel sayısız Ultra Fanzinleri. Türk ve Yabancı elbette içlerinden unuttuklarımız vardır affola fakat yapılan işler çok değerli.

Neyse.. Bu muhabbetler böyle devam etti gitti. Bir gün Semtimiz Sevdamıza’a ; Abi ya dedim bi isim bulalım.Tamam bulalım dedik. Genel tüm tribünleri kapsayan bir Fanzin düşünüyorduk.Deplasman yasakları,6222,E-Bilet almış başını gidiyor. Farkındalık yaratırız,neyin ne olduğunu anlatır, taraftarları ayağa kaldırabiliriz diye planlıyorduk. Tribün materyallerinden gidelim,kısa ve öz bi isim olsun diye düşündük. Meşaleydi,Pankarttı,Sopalı Pankarttı derken Sopalı Pankart yapalım dedik. Tribünün değişilmez materyallerinden.

Hemen domain,hosting alınır, karakalem bi sayfa dizaynı,logo,banner tasarımı yapılır,bir slogan bulunur derken hepsini hallettik.Bir kere başladık mecbur devamlılığını sağlayacağız,hiç hız kesmedik çok şükür. Kafamızda yazar ekibimizi de oluşturuyorduk yavaştan. Bütün tribünleri elimizden geldiğince işin içine katmak istiyorduk. Bu bütün tribünlerin ortak fanzini olmalıydı. Nitekim öyleyiz.

20140603_203344 (2)

Corel’i açtık ve ufaktan logoyu,bannerı koymaya taslak hazırlamaya başladık. Eskilerden tecrübemiz vardı.2005 yılından başlayarak bir semt takımı ve bir takımın taraftar grubunun semt temsilciliği için 5-6 sayılık bir fanzin geçmişi olanlarımız vardı. Haziran sayımızla E-Bilet temalı ilk fanzinimizi çıkarttık. Ücretsizdi.Siyah-Beyazdı ve 12 sayfaydı. Tabi daha iyisini yapabileceğimizi bildiğim için pek içime sinmedi ama ilk sayıydı.Çok özeldi ve daha iyisini yapacaktık. Pankart konusunda da böyleyim. Her yaptığımız pankartta aynı hissi yaşarım.Ulan daha iyisini yaparız bunun der başka bir pankarta geçeriz.

Ve baskıya verdik.Matbaacı ağabeyimiz sağolsun pırlanta gibi adam.Arada kıyakları da oluyor.İlk sayı çıksın diye bayağı heyecanlandık ve elimize alınca gurur duyduk yaptığımız işten ama ben her zaman ki gibi o an şurasına şunu ekleriz,şunu çıkartırız,band atarız,keskin yazı fontu falan filan heyecanını yaşamak yerine önümüzdeki sayının planlarını yapıyordum.

Ve isteyen tribüncü dostlarımıza fanzinleri kargoladık.Çok da güzel geri dönüşler aldık.Hepiniz çok sağolun. Maille geri dönüş yapan,teşekkür eden,abi maddi destek lazımsa halledelim diyen,zorla para vermeye çalışan ve daha onca güzel destek. Bizim için en güzel RANT budur. Yeter ki okusunlar,tribünler daha güzel yerlere gelsin yeter bizim için. Bizim hayatımız futbol.Rantımız okunan Fanzinlerimiz.. Nasılsa ilk sayının günahı olmaz.

Ve ardından 2 ikinci sayıda Vefat eden tribüncü kardeş ve ağabeylerimizi anmak istedik.Çok özel bi sayıydı bizim için. Belki de hep en özel sayımız kalacaktı. Dönüp dönüp baştan okuduk hep fanzini,yeri geldiğinde ağladıkta.. Üçüncü sayımızda Deplasmanları,Dördüncü sayımızda Tribünde Polis Şiddetini,Beşinci sayımızda Ultra ve Türkiye’de Ultra Kültürünü konuştuk. Bütün sayıların hepsinde ortak bir nokta var ki bunlar başta Endüstriyel Futbol olmak üzere,6222 ve dayatmalarıdır. Ve hep olacaklar. Rantın olmadığı,özlenilen futbol ve tribünler oluncaya dek. Bunun için savaşıyoruz.

Ve nihayetinde elinizdeki altıncı sayımız.Ve daha çok sayıda birlikte olacağız. Okuduğunuz kısa bir SPF Romanıydı.

20140603_204123

 

 

 

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin