Bir İzmir geleneği: Rakıspor – Şarapspor fenomeni belgesel oluyor

Taraftar Hakları Derneği, İzmir’de ilk maçın 1964’te, son karşılaşmanınsa 2000 yılında oynandığı ‘Rakıspor – Şarapspor’ maçlarının anlatılacağı bir belgesel çalışmasına başladıklarını duyurdu.

‘Gelecek kuşaklara taşıyabilmek adına’

Derneğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “İzmir’den başlayarak ülkemiz futbol tarihinin belleğinin oluşturulmasına katkı koymayı da kendisine görev edinen derneğimiz, İzmir’de can bulan Rakıspor – Şarapspor fenomenini gelecek kuşaklara taşıyabilmek adına bir belgesel çalışmasına başlamıştır” ifadeleri yer aldı.

‘Futbolcular hem içip hem de oynarmış’

Listelist editörü Cihan Çimen, ‘Çilingir Sofrasından Yeşil Sahalara Çıkan, 50 Yıllık Maziye Sahip İki Takım: Rakıspor – Şarapspor’ başlıklı yazısında, bu geleneğin ortaya çıkış hikayesini şöyle anlatıyor: “Tekel, bundan 50 yıl kadar önce İzmir Bayraklı’ya önce rakı ardından da şarap fabrikası açmış. Rakı fabrikasının çalışanları kendi takımlarına Rakıspor, şarap fabrikasının çalışanları ise Şarapspor adını vermiş. Maçlar oynanırken çilingir sofraları kurulur, taraftarlar tribünlerde, futbolcular ise sahada hem içip hem de oynarmış.”

12 Eylül’ün ardından ‘zorunlu mola’

Bayraklı’daki fabrikaların kapanmasına karşın maçlarına devam eden Rakıspor ve Şarapspor, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından uzun bir mola vermek zorunda kaldı.

Vali ‘uygun bulmadı’

Son olarak 2000 yılında, dönemin Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak’ın desteğiyle yeniden sahaya çıkan iki takımın bir yıl sonraki randevusuna ise, dönemin İzmir Valisi Alaaddin Yüksel izin vermedi.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin