Batı Kale’den Basın Açıklaması

Batı Kale hakkında çıkan “bedeva bilet” ithamından sonra basın açıklaması yapan Batı Kale’li dostlarımızın bildirilerine yer vermek istiyoruz. Haklarında atılan bu iftiraya karşı sahibinin ortaya çıkmasını isteyen Batı Kale’nin basın açıklamasından satırlar..

14641900_1128265353905848_2518017001089900488_n

“Menfaat peşinde hiç koşmadık”

Senelerdir bu tribüne emek verdiklerini söyleyen Acar; “Çalışıyoruz, zamanımızdan çalıyoruz, çoluğumuzu çocuğumuzu evimizde bırakıp deplasmanlara gidiyoruz, gecemizi gündüzümüze katıp sadece Edirnespor’u düşünüyoruz. Bize verilen bu tepkiyi haksız bulduk. Biz de kendi adımıza bir protesto etmek istedik. Batıkale’nin her zaman durduğu yer Sol Kapalı olarak adlandırılır. Sessiz protesto olarak pankart da asmadan tüm tribündeki grup üyeleriyle beraber maçı açıkta seyrettik. Ama maalesef açıkta seyretmemiz değişik şekilde yorumlandı. Bir haber sitesinde yönetimin bizi maça bedava sokmadığı, bunun için de bizim maçı açıkta seyrettiğimiz yazıldı. Böyle bir şey kesinlikle yoktur. Biz bugüne kadar cebimizdeki son kuruşu bile Edirnespor için harcamışızdır. Harcamaya da devam edeceğiz. Bu haberi kimler yaptı? Kasıtlı olarak mı yapıldı? Yazıda birisi tarafından söylendi yazılmış. O birisi kimse ya ortaya çıksın ya da bu haber yalan desin. Batıkale, hiçbir zaman menfaat peşinde koşan bir tribün grubu değildir. Böyle de olmaya devam edecektir. Çünkü kulübün gerçek sahipleri her zaman taraftarlardır. Zaten yönetim tarafından da konuyla ilgili açıklama yapıldı. (Bizim tarafımızdan böyle bir şey söylenmemiştir) denildi. Biz açığa gideceğimizi 3-4 gün öncesinden Batıkale’nin sosyal medya sayfası üzerinden yayınlamıştık. Savaş Üner Başkanımız da böyle bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde de eski bir yönetici ağabeyimiz aradı. Tevfik hocayı istifaya çağırmamızda bu ağabeyimizin arkamızda olduğu söyleniyormuş. Batıkale’nin kimsenin aklına ihtiyacı yok. Batıkale’nin kendi aklı vardır. Batıkale nerede ve ne zaman tepki koyması gerektiğini gayet iyi bilir. İş işten geçmeden yönetimin gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz” diye konuştu.

“Edirnespor’u karşılıksız seviyoruz”

Edirnespor için ceza yiyen taraftarların olduğunu açıklayan Çağlar Akyüz daha sonra şunları söyledi: “Ben de onlardan biriyim. Batıkale Taraftar Grubu, pankart yapılacaktır kimseden destek istemez. Burada herkes 3-5 kuruş asgari ücretle çalışan, emekçi insanlardır. Herkes 5-10 TL cebinden verir ve bir pankart boyanmaya çalışılır. Bence Batıkale, bağımsızlığını da böyle koruyor. Hiç kimseye sırtını yaslamıyor. Bunu destek beklentisi olsun diye söylemiyorum. Biz zaten bu durumdan memnunuz. Kendi yağımızda kavruluyoruz. En büyük özelliğimiz de kendi dediğimizi yapmamızdır. Şu yazılan yazıda tek dertleri Edirnespor’un şampiyon olması olan taraftar grubuna birileri diyor ki; (Siz beleşçisiniz. Onun için yönetime tepki duyup, karşı tribüne gidip, sustunuz.) Bu taraftar grubu beleşçi olsa başka bir şey yapar, takıma neden küssün? Bu, takım ruhsuz oynuyor diye teknik direktöre ve futbolculara gösterilmiş bir tepkidir. Bu yazıyı yazanlar çıkıp bunun kaynağını söylemeliler. Yönetim de; (Biz böyle bir şey demedik) diyor. O zaman bunu kim söyledi? Bunlar, cebinden 5-10 TL artırarak bu işe gönül vermiş insanları yaralayan şeylerdir. Edirne’de Edirnespor’u gerçekten karşılıksız seven Batıkale Taraftar Grubu dışında kimse yok. Bu takım Süper Amatör Lig’in bile dibine düştü, Batıkale yine yanındaydı. O zaman grubumuzun ismi ‘İsyan’dı. Yine aynı insanlar vardı.”

“6222 sayılı spor yasası, insafsızdır”

6222 spor yasasından ceza aldıklarını belirten Çağlar Akyüz; “6222 sayılı spor yasasında da itiraz ettiğimiz nokta; maç saatinde tedbir koyup imza attırma, maç saatinde stada sokulmamadır. Hâlbuki yargılama sürecinde böyle bir ceza ile karşılaşmak hukuk dışıdır. Taraftar Hakları Derneği de bununla ilgili gerekli yasal girişimleri yapıyor. Yargılama süreci olur ve bizler bu yargılama sürecinde bir ceza alırsak, bu cezanın bedeli neyse öderiz. Fakat yargılama sürüyor ve daha ceza almamışız. Edirnespor’un taraftarı bu davaya gittiler ama başka takımın taraftarları bulunamadığı için 2 yıldır bu dava sürüyor. Bu süre içinde de biz bu imza eziyetini çekmek zorunda kalıyoruz. Tribünde çalışan insanlar da var. İş saatinde izin alıp imza atamazlarsa bin TL gibi bir para cezası veriliyor. Müthiş bir mağduriyet doğuyor. Ama cezayı alanlar için Edirnespor’dan vazgeçme gibi bir durum asla olamaz. 6222 sayılı spor yasası, insafsız bir yasadır. Hukuken de mağdur olduğumuzu düşünüyoruz. Dava görülür ve sonunda suçlu görülürsek bir lafımız olamaz. Ama hukuken biz beraat alırsak; birçok arkadaşımızın imzaya gidemediği için ödediği ceza, attığımız imzalar, işimizi gücümüzü bırakmamız hep boşu boşuna olacak.”

“Batıkale hiç kimseden icazet almaz”

Batıkale Taraftar Grubu’nun daha önceki adının “İsyan” olduğuna değinenu açıklayan Serdar Acar; “Sonra grubun ismi Batıkale oldu ama üyeler ve zihniyet her zaman aynıydı. Her zaman bağımsız bir taraftar oluşumu olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Batıkale, 2 Şubat 2011 senesinde bu kahvede kuruldu. Tek amacımız Edirne’deki tribün kültürünü yaşatmak ve bağımsız olmaktır. Batıkale hiç kimseden icazet almaz. Batıkale sadece bildiğini yapar. Tek derdimiz de Edirnespor’dur. Burada Kartal Bulvarspor maçından sonra bir sürü arkadaşımız ağladı. Bunlar bizim gibi insanlar için ciddi travmalardır. Çünkü hayatımız Edirnespor’dur. Biz bir araya geldiğimizde Edirnespor’dan başka bir şey konuşan insanlar değiliz” dedi.

“Belki tam bir ultras tribünü değiliz ama yine de bağımsızız”

Tam bir Ultras tribünü olmadıklarını ama bağımsız bir tribün olduklarını belirten Serdar Acar; “Ultras tribün kültürü, özellikle Avrupa’da son zamanlarda daha da yükselişe geçen bir tribün kültürüdür. Belki tam bir ultras tribünü değiliz ama yine de bağımsızız. Onların da en büyük özelliği budur. 3 büyüklerin tribün kültürüne baktığımızda tam anlamıyla bağımsız olduklarını düşünmüyorum. Çünkü çok büyük paralar dönüyor. Ama bizim burada gerçekten her şey karşılıksız. Her şey kendi aramızda yaptığımız şeylerdir. Biz kimseye muhtaç değiliz. Ultras kültürü de kimseye muhtaç olmamaktan gelir. “Yönetim bize bilet vermedi, biz başka tribüne gideceğiz.” Böyle bir şey olabilir mi? Batıkale sadece yer değiştirdi. Bu durum belki 1 maç olabilir, belki 2 maç. Hoca gidene kadar da sürebilir. Kaçak, damdan, bir gece öncesinden gireceğiz ama yine gireceğiz. Çünkü 25 Kasım Stadı’nın gerçek sahipleri biziz. Şu anda 10’a yakın cezalı arkadaşımız var. Bunlar tamamen oradaki hırsına yenik düşmekten dolayı, serserilikten değil. Bu insanlar Edirnespor için öl desen ölecek insanlardır. Bizler Edirnespor için ölmeyi düşünürken, futbolcu arkadaşların da bunu düşünerek topa vurmalarını rica ediyoruz” sözlerine yer verdi.

 

Uğur AKAGÜNDÜZ-Alıntıdır –

Gundemedirne.com ‘dan alıntıdır. ( http://www.gundemedirne.com//haber/1952/o-kimse-ortaya-ciksin.html ) Yazının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin