Aşığız biz bu renklere

Bir takıma gönlünü kaptırmak için birçok neden vardır. O takım şehrinin takımıdır, babadan kalan mirastır, çok şampiyon olduğu için tutulur ya da tam tersi hiç şampiyon olamaz mücadelesi seni kendine hayran bırakır ve tabi ki renkleri. Renklerini ilk gördüğünde o takımın adını anmaya küçükken başlarsın. Sarısı, kırmızısı, laciverti, siyahı, beyazı, yeşili, bordosu, mavisi ve onlarcası…

karmaforma2

Ben ise ilk olarak Sami Yen’de görmüştüm o renkleri. Yıl 1998’di. Sarı-Kırmızı kapılar, duvarlar, turnikeler, koltuklar, tribünler, bayraklar, stada gelen onlarca insanla beraber o tarih kokan stadyum sarı kırmızı ahenkteydi ve beni benden alan son adımda sahada belirdi: Parçalı forma.

98forma

Galatasaray’ın parçalı forması bilindiği üzere yarısı turuncuya çalan koyuca bir sarı, diğer yarısı ise vişneye çalan koyuca bir kırmızıdır. Bu kulübünde asıl renkleridir. Çocukluk çağımızda bizi kendine bağlayan renkler yıllar boyu aynı kaldı fakat zaman geçtikçe taşınan formada o renklerin tokluğunu görememeye başladık. Endüstriyelleşen düzende önce Adidas daha sonra da Nike bizim o aşık olduğumuz renklerle forma çıkarmadı. Formalar zamanla reklam panosuna döndü. Göğüs reklamı, sırt numaraların altında ve üstünde, şortun önündeki reklamlar o tarih kokan devri bir anda kapattı ve taraftarı takımına bağlayan renkleri ve formaları maddi birer metaya dönderdi.

karmaforma

Önce formalarımız rengarenk ve reklam panosu gibi oldu sonra stadımız gri oldu daha sonra davullar ve meşale yasaklandı şimdi de E-Bilet diye bir illetle boğuşuyoruz. Bizim saf, tertemiz “bir rant ve menfaat” beklemeden sevdiğimiz her şeye ambargo koydular. Takımını gönülden seven ve hala eski kalmaya çalışanlar olarak, saf tarih kokan o günlerin özlemini çekeceğimizi o zamanlardan biliyorduk fakat hiçbir şey artık eskisi kadar güzel olmayacak.. Bizler çabamızla, mücadelemizle o eski günlerdeki güler yüzlülüğümüzü tertemiz menfaatsiz sevgimizi saklayarak takımımıza bağlı olacağız ve bu kokuşmuş tek derdi maddiyat olan düzene kafa tutacağız..

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

galacasual