Art Of Ultras

Tribün,tribüncülük veyahut taraftar öyle televizyonlarda gösterilen ve halka sunulan şekliyle suça eğilimli,potansiyel tehlikeli criminal bireyler değillerdir. Aksine yeri geldiğinde duyarlı,yeri geldiğinde duygusal,yeri geldiğinde isyankar yeri geldiğinde halkın dilidir. Ve yeri geldiğinde birer sanatçıdır.
Pankart ve koreografi tribünler için çok önemli materyallerdir.Bazen mazideki bir olayı,bazen tribünün ruhunu,bazen de “biz buradayız”ı temsil eder.Yaratıcı ve sanatsallardır.Dakikalar,saatler ve hatta günler sürebilir.Bazen tek bir cümledir ve büyük anlamlar taşıyabilir.Başka bir taraftar grubuna kaptırılan pankart,bir grubun feshine bile neden olabilir. Çünkü racon budur.Pankart namustur.

Koreografi başlı başına bir sanattır.Grup çalışması gerektiren,her bir boyanan yüzeyinde muazzam emekler ve zamanlar barındıran bir tribün materyalidir.Bazen dev bezlere boyanarak yapılır,bazen de basit fon kartonlarıyla görsel şova dönüşebilir. Aynı zamanda taraftar grupları arasında muhteşem bir yarışa sebebiyet verir.Bir çok taraftar grubu fikirlerini ve yapabileceklerinin sınırı olmadığını koreografiler aracılığıyla gösterirler ve bu güzel bir görsel yarıştır. Taraftarların,kasten medyada gösterildiği gibi suça eğilimli bireyler olmadığının kanıtıdır.

Zamanla koreografiler tribünlerde çok gelişmeye başladı.Önceleri devasa bezlere boyanarak yapılan ve kartonlar eşliğinde tribünleri kaplayan koreografiler şimdilerde tribünlere monte edilen makara sistemiyle 3 boyutlu yapılabiliyor ve bu tribünlerde muhteşem görüntülere sahne oluyor. Futbolun sadece futbol olmadığını gösteriyor.

Avrupa’nın bir çok ultra gruplarının haricinde Türkiye’de Galatasaray ve Fenerbahçe tribünleriyle başlayan 3D koreografiler Samsun ve hatta geçtiğimiz günlerde Türkiye Kupası mücadelesinde Bayburt tribünlerine kadar uzandı. Ve umarız daha nice tribün gruplarından bu tarz güzel görsel tribün işleri göreceğiz.

Geçtiğimiz haftalarda en çok dikkat çeken koreografi,Mısır tribünlerinde Al Ahly Ultraları tarafından hazırlanandı.Yaklaşık 40Bin taraftar 7 farklı dilde tribünde “Football For Fans-Futbol Taraftarlar İçin” yazdılar.Gerçekten çok sağlam çalışmaydı.Hepsini gönülden kutlarım.

Ama ben bu benim en çok ilgimi çeken koreografiler aracılığıyla UEFA’ya verilen ayarlardır.Bunlardan birkaç örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere futbolun legal mafyası UEFA’nın kulüplere Ultralar için gönderdiği kesin ve net bildiriler vardır.Bunlar Ultraların tribünlerden temizlenmesidir.Çünkü Ultralar, aynı Andrew Jennings gibi ( FOUL Kitabının Yazarıdır ) futbol dünyasında UEFA ve FIFA’nın futbolu bir rant kapısı olarak gördüklerinin farkındalar. İşte bu sebepten dolayı UEFA adına yapılan bir çok koreografi mevcut.Bunlardan biri bu konuya en çok eğilimli Legia Ultralarının açtıkları koreografilerdir.Ve bunlar Legia tribünlerine maç ve para cezası olarak eklense de camiada sözü geçtiklerinden yollarına devam etmekteler. İlki Legia tribünlerinin kalp içerisinde UEFA yazısının altında Ultra Extreme Fanatical Atmosphere koreografisidir.

İkincisi ise en çok hoşuma giden ve UEFA’ya mükemmel bir mesaj gönderen “Because Football Doesn’t matter.Money Does” Koreografisidir. Koreografi; Celtic ve Legia arasında geçen Avrupa mücadelesinde Celtic’in tek golüne karşılık toplam 6 gol atan Legia’nın cezalı oyuncuyu oyuna soktuğu gerekçesiyle Legia’nın men edilmesine ithafen yapıldı. UEFA logosuna oturtulan patron kılığındaki ve ceketinin üzerinde Euro amblemleri bulunan domuzun elinde “6<1" ibaresi bulunuyor. Ve hemen altında "Çünkü futbol değil para önemli" yazıyor. Bu koreografiden sonra Legia, koreo ve meşalelerden dolayı 80 Bin Euro ceza aldı.

Bir diğeri ise geçtiğimiz haftalarda APOEL Ultralarının Barcelona maçında hazırladıkları UEFA koreografisidir. Tribünsel konuları yakından takip eden,her fırsatta UEFA'ya ayar veren Kıbrıs tribünleri ve hemen hemen gerek tribünler gerekse gündemdeki olayları tribünlere taşıyan APOEL taraftarları bu maçta esprili dille mesajını gönderdi. Önce Uefa,ardından Respect yazılan koreografiden hemen sonra altında açılan Ultras pankartıyla beraber yanan meşaleler,Uefa'ya karşı olan mücadelelerden biriydi.

Koreo Linki: https://www.youtube.com/watch?v=g3ktOyM4SUo

Bu tarz mesajların amacı , gerekse Avrupa’da gerekse de dünya tribünlerinde futbol ve futbol kültürünün halen bekçisi olduğunu UEFA’ya göstermektir. Tabi ki bunları yapabilmek için tribünlerinde belli kültür ve manifestoya sahip olup yönetimlerden bağımsız olmaları gerekmektedir. Umarım ölmeden Türk tribünlerinde bu tarz mesajları görebiliriz.

Aklınızdan yaratıcılığınız,elinizden fırçanız kalbinizden futbola bağlılığınız eksik olmasın.
#EndüstriyelFutbolaHAYIR

images

page

page

page

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin