Antifascisti Laziali

Bir çoğumuz Lazio Roma taraftarlarının tümü faşist olduğu kanısındayız ama bu doğru değil! Sağcı siyasi görüşlü kişilerin ortaya çıkardığı klişe. Bu fenomen 1987 senesinde I.R.R.(IRRIDUCIBILI) Ultra oluşumunun kuruluşu ile doğdu. Önceden Lazio tribünlerinde tezahüratlar karışık ve apolitikti.

S.S. Lazio tarihine bakarsak hep antifaşistti 1900 yılında spor kulübü olarak kuruldu ve sade zengin kesime değil fakir Halkında spor yapmasına imkan tanıdı. Mavi beyaz renkleri Olimpik ruhu yansıttığından dolayı bilerek seçildi. Renkler, sporun insanlar arasında kardeşlik barış ve eşitliği temsil ediyor.

1927’de iktidara gelene faşist rejim tüm Roma kulüplerini tek futbol kulübü altında(AS Roma) toplamak istedi fakat sade Lazio buna karşı ciddi şekilde direndi! 1900-1987 yılları arası Lazio tribünlerinde organize faşist taraftar gurubu olmadı. Hatta o zamanlar Anarşist ve Komünist gruplar vardı: I Tupamaros, il Gruppo Rock, il Gruppo Erotika, Il Commando Aquila San Basilio-Talenti, gli Eagles Supporter.

1970’li yıllarında, İtalya’nın acı çektiği dönemde futbol taraftarlarından oy toplama amacıyla faşist partiler tribünleri ele geçirmek için harekete geçerek faşist eğilimli grupları desteklediler. Her türlü silaha ve maddi imkana sahip olan üstelik mafyadan da destek alan faşistler kısa süre içeresinde kuzey tribünü ele geçirdi. Maalesef eski gruplar bu duruma fazla direnemedi ve protesto ederek tribünden çekildiler.

20 yıldır kuzey tribünü I.R.R. grubunun hegemonyası altında. Bu süre içinde kulüp ürünleri satarak büyük maddi rant sağlayıp siyasi güce sahip oldular. AS Roma sempatizanı olan medya Lazio tribünlerini hedef alarak Halk arasında faşist bir klişe yarattı. Artık bu durumu değiştirmek isteyen “ANTIFASCISTI LAZIALI” oluşumu harekete geçti. Grubun sözcüsü başlattıkları hareketi şöyle değerlendiriyor;

“Başlattığımız hareket stada ilk kez gelen genç Lazio taraftarlarına tüm dünyaya yayılan faşist klişeyi ortadan kaldırmak için kurulmuştur. Biz, faşistlerin Lazio tribünlerinde hegemonyasını bitirmek istiyoruz. Bu kirli faşist geleneği ortadan kaldırarak Lazio kulübünün gerçek değerlerini ortaya çıkarmayı hedefledik. I.R.R. oluşumu bugüne kadar Lazio kulübünün maddi ve manevi değerlerini kendi amacına kullanarak ayaklar altına aldı buna son vermek istiyoruz! Roma’da binlerce Antifaşist Lazio taraftarı olduğunu biliyoruz. Bu grupları tek çatı altında toplayıp ülkemizin geçmiş tarihinde olduğu gibi faşizme karşı direneceğiz. Şimdilik bir partizan gibi hareket etmek zorundayız. Lakin, düşmanımız organize suç örgütleri ile ortak hareket ediyor ve imkanları büyük. Bizim şimdilik hedefimiz Lazio taraftarlarını aydınlatmaktır. Stadın bir kaç bloğunda arkadaşlarımızı görevlendirdik amacımız insanları aydınlatıp faşizme karşı ortak harekete geçirmek.”

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin