ADANASPOR’UN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAM (!)

Kulübü 12 sene önce Uzan Ailesinin bıraktığı ^bir kağıt parçası olarak^, malsız mülksüz, hiçbir şeyi yokken alan ve 12 sene boyunca görünen tarafta değiştirilmiş fakat fiilen değişmeyen bir halde elinde tutan.. Almadan önce adının dahi hiçbir yerde duyulmadığı fakat takım ile birlikte Adanaspor A.Ş Başkanı olarak unvan kazanan ve isim yapan Bayram Akgül’ün miadını doldurmak kavramını tam anlamıyla yerine getirdiğini dile getirerek yazıma başlamak istiyorum.

Adanaspor ve Adanasporlu olmak; ülkemizde birçok tribün ve akım popüler kültürün esiri olmuşken, geçici bir heves olarak değil gelenek olarak devam etmektedir. Kısa bir özet geçecek olursak armasındaki narenciyenin turuncusu ve pamuk motifi de bu toprakların asıl takımı olduğunun kanıtıdır. Turuncusunu Çukurova’nın büyük gelir kaynağını oluşturan narenciyeden Beyazını ise beyaz inci olarak adlandırılan pamuktan almıştır.

Taraftarı her zaman bu takım için itici güç olmuş, en büyük desteği her zaman onlardan görmüştür. Başkanlar, isimler, mertebeler her zaman değişmiş fakat Adanaspor taraftarı takım kapandığında bile bu armanın adını yere düşürmemiştir.

B0UsHLEIcAIhznr

TurbeylerGrubu …isminin ‘Tur’ kısmını turuncudan ‘Bey’ kısmını ise beyazdan almaktadır. İsminin yazılı olduğu pankart her ne kadar mabet olarak görülen güney kale arkası tribününde açılsada  her Adanaspor taraftarı bir Turbeyler Grubu üyesidir. Akdeniz’den Karadeniz’e, Ege’den Doğu’ya bütün bir Anadolu’da bu takımın adını haykırmak için basmadık yer bırakmamıştır. Kendi imkanları ile bir aile gibi büyüyen ve ülkede kendini yıllar önce ispatlamış olan grup Türkiye’nin el emeği en büyük pankartına da imzasını atmış ve bir rekor kırmıştır.

Sezon başından beri iç saha maçlarına girmeyen Turbeyler Grubu yönetimi boykot kararı almış ve bazı şeyler değişmedikçe bu boykotun bitmeyeceğini kamuoyuna sunmuştur. İnsanların [küme düştüler ondan gelmiyorlar] sözleriyle uzaktan yakından alakası olmayan boykotu madde madde ele almak istiyorum.

*Zamanla kulübün bu kadar kapalı kutu olmasından dolayı camiada Kuzey Kore Cumhurbaşkanı olarak anılan Bayram Akgül 2013-2014 sezonunda takımın çok kötü sonuçlar almasıyla beraber teknik direktörlüğe getirilen kendini has mı has Adana’nın çocuğu olarak adlandıran ve Çukurova takımlarını en yakından tanıyan, mütevazı ve efendi kişiliğiyle bilinen Ercan Albay takımı çıkışa geçirmiş ve 5 haftalık yenilmezlik serisi olan hoca hiçbir neden belirtilmeyip, açıklama yapılmadan takımdan gönderilmiştir.

*Aynı durumun bir benzeri de mucize ve rüya sezon olarak adlandırılan 2015-2016 sezonunda gerçekleşmiştir. İlk haftalarda üst üste alınan yenilgiler ile düşme potasına giren takımın başına Engin İpekoğlu geçmiş ve hoca aynı yetersiz kadro ile 19 haftalık bir seri yakalayıp takımı şampiyon etmiştir. Bu şampiyonlukta oyuncular ve taraftarlar ile birlikte çok büyük bir paya sahip olan hoca takıma takviye gerektiğini, bu takım ile Süper Ligde asla kalıcı olunmayacağını bas bas dile getirmiş fakat kulübün patronuna sesini duyuramamıştır. Daha doğrusu patron kulaklarını kapatmıştır. Kadrodaki bütün iyi oyuncuları gönderip çürüklerin yanına Brezilya plajlarından maliyetsiz futbolcular alan Başkan Futbolcularla bir sezon, yaz kampı, hazırlık dönemi geçiren hoca diğerleri gibi el mahkum kukla olmayıp devamlı sıkıntıları dile getirdiği için Süper Lig’e 3 gün kala takımdan komik bir klima olayı bahanesiyle gönderilmiş tabiri caizse takım lige 3 gün kala açık denizde kaptansız bırakılmıştır.

6

*Her ne olursa olsun Adanaspor’u ticari bir araç olarak gören, ona gönül vermiş insanlarıgözardı ederek kararları bağımsız bir şekilde tek başına veren başkan Adana’nın en büyük güzelliklerinden olan devasa Çatalan Tesislerinin çok fazla gideri var diye takımı belediyenin tahsis ettiği bakımsız ve oldukça sağlıksız, saha ve çalışma alanı açısından yetersiz olan Osman Yeşeren Tesislerine tam anlamıyla hapsetmiştir. Hatta ve hatta Osman Yeşeren Tesisleri sözde bakıma alındığında takımı inatla Çatalan’a götürmeyip rezalet Gençlik Stadyumunda idman yapmaya zorlamıştır.

*Her takımın en büyük reklamı başarıları olduğu kadar açtıkları mağazalarıdır. Adanaspor köklü bir takımdır. Avrupa’da yıllarca ülkemizi temsil etmiştir. Bugün baktığımızda sponsorlar ve store takımların en büyük gelir kaynağı fakat gelirin yanında maneviyat evi iken A.Ş başkanı çok büyük zarar ediyoruz (ufacık bir mağazanın ne gideri olabilir?) diyerek mağazayı açmaktan kaçınmış, başkanım madem mağaza elektrik su vs. ile çok zarar ediyorsunuz o halde Adanaspor ürünleri atkıları formaları şapkaları polarları vs. bulabileceğimiz bir online mağaza açalım diyenlerin isteklerine tabi ki olumsuz bir cevap vermemiş direkt olarak cevapsız bırakmıştır.Üstelik forma sponsoru olaraktabi ki ticari döngü için şirketi Kocayusuf Nakliyat’a yer vermiştir.

*Türkiye liglerinde önemli bir yere sahip olan, sayısız oyuncu yetiştirip, sayısız kişiye ekmek kapısı, sayısız kişiye ise umut olan koca çınar Adanaspor’u Beşiktaş JK başkanı Fikret Orman ile birlikte dostluk protokolü adında ticari çıkarları için  Beşiktaş’ın pilot takımı yapmaya çalışmış fakat taraftardan alınan büyük tepkilerden sonra bu anlaşmadan geçte olsa geri dönülmüştür.

*Taraftar seneler sonra süper ligin keyfini çıkaralım, görsel şovlar yapalım, adımızı bir kez daha duyuralım diye heveslenirken biletlere son derece yüksek fiyatlar belirlemiş asgari ücretle çalışan bir babanın maça gelmesini imkansız hale getirmiş, önerilere de ben ekmeğime bakarım kardeşim diyerek kulaklarını tıkamıştır. 3 büyüklerin Adana’ya geldiği her maçta bu takıma gönül vermiş, hayat eskitmiş, daha Bayram Akgül diye biri yokken zorluklara beraber göğüs germiş insanların birçoğu maddi imkansızlıklar nedeniyle dışarıda kalmış, bakımsız koltuklar, 3.lig seviyesinde topçuları izletmek için ne yersek kardır bakış açısıyla fahiş bilet fiyatları belirlenmiştir. A.Ş başkanı madem bu büyük fiyatlara gelemiyorsunuz siz gelmezseniz ben o stadı doldurmasını bilirim düşüncesiyle hareket edip tarihte görülmeyen bir olaya imza atmıştır. BJK maçında Kuzey Kapalı tribünü BJK taraftarına açmış, kendi taraftarına peşkeş çekmek yetmezmiş gibi birde yıllarca tavanında kocaman ADANASPOR yazan tribünü 10-100-1000 lira uğruna BJK taraftarına satmıştır.

*Yönetim kurumsallaşıyoruz bahanesiyle Adanaspor taraftarının armayı hiçbir alanda kullanamayacağını belirtip kullanılanlar hakkında hukuki işlemler yapılacağını söylemesiyle birlikte bu kadarı pes dedirtmiştir. Adanaspor’un pusulası ve en büyük iletişim yeri olan küsüratı kaçtır bilmem 250.000’lik Facebook ve Twitter sayfaları armayı kullanıyor diye sözde yönetim kurulu üyesi avukat tarafından kapatılmış, aynı kurumsal takımın basın sözcüsü bir gece Twitterdan isyan eden üniversiteli bir arkadaşımıza ağza alınmayacak küfürler etmiş ve bahane olarak alkollüydüm diyerek ne kadar kurumsal olduklarının kanıtını yapmıştır. Kurumsallık mavi tikten fazlasıdır.

* Yavaş yavaş protestolar ağırlık kazanıp her maçta BAYRAM AKGÜL İSTİFA diye bağıran taraftardan oldukça rahatsız olan başkan akıl karı olmayan önlemler almaya çalışmış, birdeplasmanı öncesi Adanaspor taraftarı için emniyet müdürlüğüne teröristler geliyor önleminizi alın diyerek hayretler içinde bırakmıştır. O soğuk deplasman gününde yenilen takım şehirden uzaklaşana kadar Adanaspor taraftarı tribünden çıkarılmamış insanlık dışı muameleye maruz kalmıştır.

fft226_mf7995086

* Konya maçından önce bu maç kazanılmaz ise hepiniz ceketlerinizi almadan bu şehri terkedin denildikten sonra kaybedilen maç sonrası olaylar patlak vermiş takımla konuşmak isteyen grup ve lideri tesislere çevik kuvvetin izin vermemesiyle alınmamış şiddet görmüştür. A.Ş başkanı belediyenin halk için tahsis ettiği tesise halkı zorbalık ile almamıştır.

*Takımın düşmesiyle ile birlikte lige çıkma parasını, primleri, bağışları vs. cebine indiren başkanın insanlar acaba bu para nereye gitti diye düşünürken şahsı adına nakliyat şirketini büyüttüğü ve bodrumda lüks bir otel aldığı ortaya çıkmıştır.

*Verilen tepkilerde profesyonelliklerini koruyamayan A.Ş başkanının yanında üniversiteli çocukları da sosyal medya üzerinden kendisinde yaşça büyük birçok taraftara ağza alınmayacak şeyler söylemiş açık açık taraftarı silmek istediklerini ve Başakşehirprofilli bir takım oluşturmak istediklerini dile getimiştir. Alınan yenilgilerde sesini bile çıkaramayan Twitterlı yöneticiler galibiyetlerde son sürat taraftara bir karanlık gibi çökmeye çalışmıştır.

*Uzun süredir tedavi gören tribün liderimizin eşinin vefat etmesiyle camia yerle bir olmuş Türkiye’nin tüm noktalarından katılım sağlanan cenaze herkesi derinden etkilemiş, kıymetli ablamız Belkıs Gül’ün henüz 7si çıkmadan, sevenler bu acıyla henüz yüzleşememişken Başkan tribün liderimizi mahkemeye vermiş her gün cenazeden çıkıp karakollara gitmesine neden olmuş, ölüye bile saygısının olmadığını göstermiştir.

*Takımın küme düşmesiyle iş işten geçtikten sonra tüm suç benimdir diye açıklama yapan başkan sezonu maziye dönüş sezonu olarak adlandırıp koca Adanaspor efsanesi DordeMiliç’i boş tribünlerin önüne çıkararak camiayı rezil etmiştir. Maziye dönüş diye adlandırdıkları bu etkinlik olayı bununla sınırlı kalmış bu da yetmemiş gibi kendisini eleştiriyor diye eski futbolcularının sunduğu programa hiçbir hocasının ve oyuncusunun bağlanmamasını şart koşmuştur. Maziye değer verdiklerini söyleyen başkan kendini eleştiren efsanevi futbolcularından birinin çalıştırdığı amatör kulübünü arayıp hocayı gönderin takımınıza 30 bin yardım yaparım diyerek artık çığırından çıkmış insanların kazandığı 3 kuruş paraya da göz dikmiş futbol hayatı biten koltuk değneklerine muhtaç kalan oyuncusuna sahip çıkmamıştır.

*Şehrin diğer takımından kullanılmaz hale gelen Adanaspor Şehitliğini uzun süre yaptırmayıp Üniversiteli Turbeyler kendi ceplerinden şehitliği yaptırınca hepinizle görüşeceğiz siz kimsiniz ki bizden habersiz şehitlik yaptırıyorsuz gibi açıklamalar yapmıştır

*Turbeyler Grubu’nun maçlara gelmemesi için şimdiye kadar başka bir yere geçmeyip mabedi olarak gördüğü her maç altında bağırdığı, üstünü kendi emekleriyle kapattığı, onurumuz, Güneyin en güçlü kalesi olan Güney Kale Arkası (Arjantin) tribününü kapatmış birde sonradan Adanasporlu yöneticiler tarafından ^^hani onurumuz diyorsunuz ya onurunuzu kapattık hadi açında görelim^^  diye dalgalı tweetler  atılmıştır.

*Taraftara saldıran, hareket çeken, formayı yere fırlatan futbolcularına ceza vermedikleri gibi derbi sonrası alınan galibiyeti kutlamak için takımı tribünlere bile göndermemiştir.

*Boykot kararını sadece iç saha maçlarında alan grup deplasman için şimdiye kadar olduğu gibi kendi imkanlarıyla otobüs ayarlamaya çalıştığında aranılan her telefondan ret cevabı almış, başkanın tüm mecralara otobüs verilmemesi için komut verildiği öğrenilse de taraftar kendi cebinden 15 saatlik deplasman yapmıştır.

Özet olarak; Şehirde onlarca 3 katlı etütler vs. olduğunu görüp Koca Adanaspor’un bir kulüp binasının bile olmaması bizi o kadar üzerken; yahu kardeşim bu takımın üç kuruş borcu yok neyi beğenmiyorsunuz sorusuna soruyla cevap vermek istiyorum. Bu takımın kendine ait 3 tane topu var mı?

ADANASPOR TRİBÜNÜNDÜR.

SAYGILAR..

02551221_75206

 

Paylaş..Share on TumblrPrint this pagePin on PinterestShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone

admin